"Lídři nic nedělají," řekla Thunbergová v projevu po pochodu městem, která stojí za zrodem pátečních pochodů za ochranu klimatu Fridays for Future. "Zdá se, že jejich hlavním cílem je pokračovat v boji za status quo," varovala. Konferenci COP26 přitom označila za neúspěšnou, "cvičení ve vztazích s veřejností" a "dvoutýdenní oslavu zanechávání všeho při starém". Uvedla také, že lidi z regionů, které změny klimatu nejvíce postihují, "zůstávají nevyslyšeni".
"Nepotřebujeme další prázdné sliby," řekla s tím, že klimatické závazky by neměly být plné skulin, jak tomu v praxi je. "Už nás unavuje poslouchat jen 'bla, bla, bla', naši lídři se jako lídři nechovají," dodala.
Climate activist @GretaThunberg addresses crowd at #FridaysForFuture protest during #COP26 pic.twitter.com/2wpM9GN4ZM
— Reuters (@Reuters) November 5, 2021
S projevem na akci vystoupila také mladá ugandská aktivistka Vanessa Nakateová. Zdůraznila, že její země přímo pociťuje následky změn klimatu, lidé umírají, děti přestávají chodit do škol a lidé přicházejí o farmy. "Ocitáme se v krizi, je to katastrofa, která se děje každý den," řekla. Zároveň poznamenala, že Afrika se potýká s nejhoršími dopady klimatických změn, přestože má historicky na svědomí jen tři procenta globálních emisí. Projev zakončila optimističtěji. "Farmy mohou opět rozkvést… může skončit bolest a utrpení," řekla s tím, že světoví lídři se musí zodpovídat.
Solidaritu s demonstranty dříve v pátek vyjádřil například bývalý americký viceprezident Al Gore. "Všem v sálech (summitu) COP26: Nyní je čas poslouchat jejich hlasy a jednat. Jejich budoucnost je ve vašich rukou" napsal na Twitteru.
Organizátoři dnešního pochodu mladých lidí za ochranu klimatu britské televizi BBC řekli, že jejich cílem není "páchat destrukci" či "svrhávat vládu", ale chtějí světovým lídrům předat vzkaz. Osmnáctiletá Skye BBC řekla, že množství mladých lidí, "kteří se probudili a vyjadřují svůj názor" v rámci hnutí Fridays for Future, dokládá, jak důležitá pro ně ochrana klimatu je. "Opravdu doufáme, že to světoví lídři uvidí a řeknou si 'Tý jo, mladí lidé jsou do toho opravdu zapálení. Musíme se pro to nadchnout'," řekla.
Na transparentech, které nesou účastníci protestů, jsou k vidění slogany jako "Kapitalismus zabíjí planetu", "Jednejte ihned!" či "Dinosauři si také mysleli, že jim zbývá čas", píše agentura DPA.
This morning in Glasgow, at a #ClimateStrike where 10,000 were expected to show up...a crowd of 100,000+ marched through the streets demanding #ClimateAction. https://t.co/XUahZukMRO
— Alexandria Villaseñor is at COP26! (@AlexandriaV2005) November 5, 2021
Další demonstrace v Glasgow je plánována na sobotu. Organizátoři předpokládají, že se jí zúčastní přes 100 tisíc lidí, opět na ní má promluvit Thunbergová. Protest je součástí globálního dne akce, při němž podle organizátorů vyjdou statisíce demonstrantů do ulic ve více než 200 měst po celém světě.
Světoví státníci jednají na konferenci COP26 v Glasgow od neděle do 12. listopadu. Společně se snaží najít řešení, jak udržet oteplování planety pod kritickou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Dosud se dohodli na iniciativě na zastavení odlesňování nebo na omezení výroby elektrické energie z uhlí.