V čele průvodu lidé skandovali "Ano demokracii, ne revoluci!". Někteří manifestující nesli vlajky Francie či Evropské unie, jiní měli trička s nápisy "Mám rád svou republiku" nebo "Konec násilí".
Pochod zorganizoval prostřednictvím facebooku inženýr z Toulouse Laurent Soulié, sympatizant strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Později se k němu přidalo hnutí takzvaných červených šátků, které se zrodilo v polovině listopadu na protest proti blokádám žlutých vest. K nedělní akci se připojilo pod podmínkou, že se bude pochodovat za republiku, a ne za Macrona.
"Manifestace není namířená proti žlutým vestám. Chceme jim tím říct: Vznášíte nějaké nároky, my to slyšíme, ale diskutuje se jinde než na ulici. Nejde blokovat zemi a hospodářství jen proto, že někdo prezidenta považuje za nelegitimního," interpretoval smysl dnešního průvodu senátor za LREM François Patriat, který se průvodu zúčastnil.
For the first time since the #YellowVest movement began, opponents are gathering. The “red scarves” say they’ve had enough of the violence. They’re gathering at Place de la Nation right now. #foulardsrouge pic.twitter.com/UIgZXNcSja
— Cindy Pom (@CindyPom) January 27, 2019
Soulié, prvotní iniciátor akce, tvrdí, že shromáždění reagují na "volání tiché většiny, která se už deset týdnů schovává doma".
Podle některých manifestantů, kterých se dotazoval deník Le Figaro, žluté vesty "nezastupují lid" a ti "skutečně chudí v ulicích měst nejsou". Jedna postarší žena reportérovi řekla, že by novináři měli přestat dávat žlutým vestám tolik prostoru a že nespokojení by "si měli sednout ke stolu a vést dialog".
U náměstí Bastily na průvod čekala hrstka žlutých vest, která červené šátky z dálky provokovala. Žádné potyčky nebyly hlášeny.