Bangkok - Ústavní soud v Thajsku dnes rozhodl, že premiér Samak Sundaravej musí odstoupit, protože porušil ústavu, když v době výkonu své vládní funkce uváděl televizní kulinářský pořad na soukromé televizi.
O Samakově vině bylo přesvědčeno všech devět členů soudcovského sboru: šest z nich jeho televizní angažmá vyhodnotilo jako zaměstnanecký poměr, podle zbývajících tří šlo o obchodní partnerství. Obojí je v rozporu z článkem 267 loni schválené ústavy o střetu zájmů u členů kabinetu.
Samak, který se v pondělí před soudem bránil s tím, že v pořadu účinkoval bez nároku na honorář a bral si pouze příspěvek na dopravu, stál v čele vlády od konce ledna. S moderováním v televizi skončil až v dubnu. V květnu pak skupina opozičních senátorů podala na jeho předchozí televizní angažmá stížnost k ústavnímu soudu.
Odchod-neodchod
Podle soudců má Samakův kabinet setrvat v úřadu jako přechodná vláda, dokud nebude řádně schválena nová exekutiva. V jejím čele však s největší pravděpodobností stane opět 73letý Samak.
Uvedl to v bezprostřední reakci na oznámení bedlivě očekávaného verdiktu šéf poslanecké frakce Strany lidové moci (PPP) Wittaya Buranasiri.
"Trvám na tom, že premiérem bude náš stranický lídr," cituje Wittayova slova agentura Reuters. Představitelé PPP, která zvítězila v posledních volbách do parlamentu, už dříve oznámili, že za svým stranickým šéfem budou nadále stát.
Politická krize pokračuje
Takový scénář ostatně předvídali i mnozí analytici, podle nichž sesazení Samaka z funkce nemůže nynější politickou krizi v zemi vyřešit.
"I kdyby se Samak musel poroučet, krize neskončí," zhodnotil to analytik Somyos Chamchoy, citovaný agenturou Reuters. "Parlament jej znovu schválí a koalice se udrží," dodal.
Návrat do kabinetu si nedávno vyzkoušel i jeden z členů úřadující vlády Chaiya Sasomsap, který byl soudně vykázán z postu ministra zdravotnictví kvůli majetkovému podílu jeho manželky v jedné společnosti. Po několika týdnech se do vlády vrátil na postu ministra obchodu.