Thajský parlament zvolil premiérem šéfa vojenské junty

ČTK ČTK
21. 8. 2014 6:17
Generál Prajutch Čan-Oča získal od prozatímního parlamentu nadpoloviční většinu hlasů. Byl jediným nominovaným.
Šéf vojenské junty, generál Prajutch Čan-Oča, se stal novým thajským premiérem.
Šéf vojenské junty, generál Prajutch Čan-Oča, se stal novým thajským premiérem. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajským premiérem se stal generál Prajutch Čan-Oča, šéf vojenské junty, která v květnu převzala moc v zemi.

Prajutcha podle všeobecného očekávání zvolil prozatímní thajský parlament, napsala agentura Reuters poté, co jediný nominovaný během živě přenášeného zasedání parlamentu získal více než polovinu hlasů.

Členy prozatímního parlamentu jmenovala na konci července junta a většina z nich jsou současní nebo bývalí příslušníci bezpečnostních složek. Zákonodárci by měli schválit radikální politické a ekonomické reformy.

Junta slíbila, že po uskutečnění reforem a politické stabilizaci země obnoví demokracii a vypíše volby.

Thajský král Pchúmipchon Adundét před měsícem schválil juntou předloženou prozatímní ústavu. Ta má platit jeden rok a zahrnuje mimo jiné zřízení civilní přechodné vlády a rady, která má vypracovat novou ústavu.

V čele thajské vlády stála až do května premiérka Jinglak Šinavatrová.

Ta ale musela odstoupit, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci, což vyvolalo v zemi nepokoje a nové střety mezi dvěma hlavními politickými tábory.

Armáda v Thajsku 22. května provedla státní převrat s cílem obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy