Thajská armáda oznámila státní převrat, chce obnovit pořádek

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 5. 2014 21:05
Zatím poslední puč země zažila v roce 2006. Jen několik desítek minut poté, co armáda ohlásila převrat, podle agentury AP zrušila platnost ústavy. Platí zákaz shromažďování více než pěti lidí.
Stanné právo platilo v zemi od úterý.
Stanné právo platilo v zemi od úterý. | Foto: Aktuálně.cz

Bangkok - Thajská armáda provedla státní převrat.

Její šéf v televizi oznámil, že jde o nezbytný krok, jak obnovit pořádek v zemi, jíž už půl roku zmítají nepokoje. Zároveň chce prosadit politické reformy.

"S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi," prohlásil generál Prajutche Čan-Očou.

OSN a Spojené státy jsou situací znepokojeny, Američané přehodnocují poskytování vojenské pomoci Thajsku.

Zrušená ústava a zákaz shromažďování

Jen několik desítek minut poté, co armáda ohlásila převrat, podle agentury AP zrušila platnost ústavy a vyhlásila zákaz shromažďování více než pěti lidí na veřejných místech a zablokovalo televizní vysílání.

"Všichni Thajci musejí zůstat klidní a vládní představitelé musejí pracovat tak jako obvykle," vyzval dále generál Čan-Očou občany.

To ale neplatí pro sdělovací prostředky. Všechny televizní a rozhlasové stanice v Thajsku musely přerušit svůj program a vysílají pouze materiály dodané armádou, píše agentura Reuters.

Mluvčí vojska v televizním prohlášení oznámil, že dosavadní premiér Niváttumrong Búnsongpajsan a členové jeho kabinetu se mají hlásit v armádním sídle na severu Bangkoku.

Demonstranty armáda vyzvala, aby vyklidili ulice a vrátili se domů, a zakázala všechna politická shromáždění více než pěti lidí. Kdokoli tento zákaz poruší, může být podle armádního mluvčího potrestán minimálně ročním vězením.

Podle agentury Reuters brzy po vyhlášení zákazu prakticky všichni provládní demonstranti opustili svůj tábor na západním předměstí Bangkoku. Vojáci tam rozháněli protestující střelbou do vzduchu. Podle agentury AP také tisíce protivládních demonstrantů poprvé za uplynulých šest měsíců pokojně vyklidily svá ležení nedaleko sídla vlády v centru města.

S blížícím se zákazem nočního vycházení, který je v platnosti od 22:00 do 05:00 místního času, vojáci rozmístili v centru Bangkoku a zablokovali důležité dopravní tahy.

Vojsko už v úterý vyhlásilo stanné právo, tehdy ovšem generálové tvrdili, že o puč nejde.

Ve středu i ve čtvrtek jednali vůdci znepřátelených politických stran, na kompromisu se ale neshodli a chvíli před tím, než armádní velitel národ informoval o převratu, do jednací místnosti vtrhli vojáci a politiky zadrželi.

Armáda převzala iniciativu v reakci na občanské nepokoje, které Thajskem zmítají už půl roku. Občané protestují proti vlivu expremiéra Tchaksina Šinavatry na současnou politiku.

USA, OSN i EU převrat osuzují

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dal najevo vážné znepokojení nad situací v zemi a vyzval k "neprodlenému návratu k ústavní, občanské a demokratické vládě a všeobsažném dialogu, který vydláždí cestu k dlouhodobému míru a prosperitě v Thajsku".

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že přehodnotí vojenskou pomoc a spolupráci s thajskou stranou. Podle mluvčího Pentagonu Steva Warrena se přehodnocení týká i účasti zhruba 700 amerických námořníků na cvičení v Thajsku.

"Pro tento vojenský převrat neexistuje žádné ospravedlnění," uvedl americký ministr zahraničí John Kerry. "Tento čin bude mít negativní dopady na vztahy mezi USA a Thajskem, zejména na naše vztahy s thajskou armádou. Přehodnocujeme svou vojenskou i další pomoc," dodal. Vyzval rovněž Thajsko k okamžitému obnovení civilní vlády a demokracie.

EU uvedla, že sleduje vývoj v Thajsku s mimořádnými obavami. "Armáda musí akceptovat a respektovat ústavní autoritu civilní moci jako základní princip demokratické vlády," uvedla šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Francouzský prezident François Hollande i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier převrat odsoudili.

Thajsko - země pučistů

Od loňského listopadu už v ulicích zemřely asi tři desítky lidí; na 800 dalších jich utrpělo zranění.

Foto: Reuters

Převratem to ale nekončí, upozorňuje reportér BBC Jonah Fisher. "Thajská společnost je v mnoha ohledech polarizovaná a hrozba násilí bude mnoho Thajců znepokojovat," konstatoval.

S puči mají thajští vojáci bohaté zkušenosti. Od konce absolutistické monarchie v roce 1932 stáli za 11 převraty v zemi. Ten poslední země zažila v roce 2006, kdy padla vláda tehdejšího premiéra Tchaskina Šinavatry.

Donedávna post zastávala jeho sestra Jinglak, která ale musela funkci opustit kvůli zneužití moci.

Čtvrteční převrat je také zatím poslední událostí v dlouhé bitvě mezi přívrženci bratra Šinavatrové, expremiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen při převratu v roce 2006 a od roku 2008 žije v exilu, a jejich soupeři.

Šinavatru, bývalého miliardáře působícího v telekomunikacích, podporuje převážně venkovské a městské chudé obyvatelstvo, které si politik získal díky štědrým dotacím. Jeho odpůrci se řadí především ke střední třídě a mají baštu v metropoli.

 

Právě se děje

Další zprávy