Thaci je napojený na mafii, říká tajná zpráva NATO

Radim Klekner Radim Klekner
25. 1. 2011 17:14
Rada Evropy zkoumá případy obchodování s lidskými orgány zabitých Srbů.
Foto: Aktuálně.cz

Štrasburk - Informace o obchodování s lidskými orgány odebranými srbským zajatcům kosovskými povstalci zveřejnila už před lety soudkyně Mezinárodního tribunálu v Haagu Carla del Ponteová. Teď podezření potvrdil i zvláštní pověřenec Rady Evropy, švýcarský právník Dick Marty.

Britský deník The Guardian zároveň zveřejnil tajnou zprávu NATO, podle které je albánský premiér Hasim Thaci v rámci organizovaného zločinu v bývalé srbské provincii "velkou rybou".

Ani jedna ze zpráv sice neuvádí, že by se Thaci na obchodování s lidskými orgány zabitých Srbů podílel, je však zřejmé, že se o něm přinejmenším doslechl.

Ve zprávě čítající 27 stran Marty obviňuje skupinu povstalců z Kosovské osvobozenecké armády (UCK) operující v letech 1998 až 1999 v okolí města Drenica z toho, že odebírání orgánů organizovala. Z Drenice pochází právě také i Thaci.

Dokument NATO zase výslovně zmiňuje jméno blízkého Thaciho spolupracovníka a významného poslance za jeho stranu Xhavita Halitiho. Ten v letech krvavých bojů proti Srbům řídil logistické záležitosti UCK.  

Haliti má podle aliance silné vazby na kosovskou mafii a je úzce napojen na organizování prostituce, obchodu se zbraněmi a pašování drog. Během války v Kosovu zajišťoval financování povstalecké armády. Důležité informace o Halitim sesbíraly i mezinárodní jednotky KFOR působící v Kosovu.

Nerelativizuji Miloševičovy zločiny

Marty na druhé straně zdůraznil, že nechce relativizovat zločiny, kterých se na Albáncích dopustil za kosovské války režim tehdejšího prezidenta zbytkové Jugoslávie Slobodana Miloševiče.

Obchod s lidskými orgány zabitých Srbů rozviřuje v Kosovu nacionalistické vášně a přispívá k napětí v republice
Obchod s lidskými orgány zabitých Srbů rozviřuje v Kosovu nacionalistické vášně a přispívá k napětí v republice | Foto: Reuters

"Beze jmen by obvinění bylo všeobecné, nahodilé a celý národ by se také mohl cítit dotčen a uražen," zdůraznil při předložení své zprávy ve Štrasburku. "Intelektuální poctivost, respekt vůči kosovskému lidu a rodinám obětí vyžadují, abychom věci nazývali pravými jmény."

Obětmi obchodu s lidskými orgány byli srbští zajatci, ale také kosovští Albánci pokládaní za zrádce a členové vzájemně soupeřících skupin.

Kosovo není členem Rady Evropy, Thaci ale přislíbil, že vláda v Prištině bude se Štrasburkem "plně spolupracovat" při objasnění celé záležitosti.

Unijní vyšetřovatelé odročili na 5. února rozhodnutí o tom, zda v souvislosti s obchodem s lidskými orgány obviní sedm osob. V centru jejich zájmu je mimo jiné jistá prištinská klinika, která se na jejich odebírání mohla podílet.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy