Alžír - Média v Alžírsku zveřejnila identitu muže, který spáchal v úterý sebevražedný atentát v metopoli.
Při dvou útocích zemřelo sedmašedesát lidí. Jeden terorista se odpálil před budovou Ústavního soudu a zasáhl i projíždějící školní autobus.
Druhý útočník explodoval s výbušninami umístěnými v automobilu před sídlem OSN v Alžíru.
Severoafrická odnož Al-Káidy
Jde o nejkravější útoky v severoafrické zemi za poslední desetiletí. Přihlásila se k nim organizace Al-Káida v arabském Maghribu, kdysi známá pod názvem Salafistická skupina pro kázání a boj.
Sebevražednými atentátníky bývají většinou mladí lidé, které se podařilo naverbovat militantním islamistickým organizacím. Proto je překvapením, že jedním ze dvou ažírských sebevrahů byl třiašedesátiletý důchodce.
Podle alžírských deníků se jedná o Bechlu Rabáha z vesnice Heraúa, vzdálené přes dvacet kilometrů východně od Alžíru. Policie ho identifikovala na základě testů DNA.
Údajně jde o muže, který trpěl pokročilým stádiem rakoviny. Podle jeho příbuzných začal s radikálními islamisty sympatizovat v polovině devadesátých let. Poté, co mu úřady odmítly udělit licenci, aby mohl pracovat jako řidič taxi.
Rodina je přesto činem Rabáha šokována.
"Mého otce přivedlo k tomu, aby se vyhodil do povětří, ignorantství. Nikoliv chudoba. Od Al-Káidy jsme nic nedostali, pořád jsme chudí," řekl jeho syn Júnus.
Nevěřící matka
Udivená byla i atentátníkova dvaaosmdesátiletá matka. Novinářům ale řekla, že se synem se nestýkala a už téměř deset let s ním nemluvila.
"Policie řekla, že jistotu ještě nemá. Pořád věřím, že syn je nevinný. Abych změnila názor, museli by mi ukázat přesvědčivé důkazy."
Alžírská vláda odmítá tvrzení, že terorismus a radikalismus podporují tíživé životní podmínky a chudoba na okrajích velkých alžírských měst. Její kritici ale namítají, že islamistům se daří rekrutovat nové členy právě z řad dlouhodobě nezaměstaných a extrémně chudých lidí.
Prezident Abdalazíz Buteflika je spojencem amerického prezidenta George Bushe a udržuje s USA i Evropskou unií dobré vztahy. Za to si vysloužil nepřátelství islámských radikálů.
V Alžírsku se odehrávala od začátku devadesátých let občanská válka mezi sekulárním režimem podporovaným armádou a islamisty. Zahynuly v ní desetitisíce lidí.
Buteflika nabídl rebelům amnestii, kterou většina z nich přijala.