Palma de Mallorca - Exploze nálože, nastražené v automobilu u kasáren Civilní gardy, dnes usmrtila dva muže ve městě Palmanova na ostrově Mallorca, kde je nyní turistická sezóna v plném proudu.
"Slyšela jsem silnou ránu. Myslela jsem, že někdo blbne v přístavu, ale pak začala jezdit jedna sanitka za druhou. Pak po moři jezdily policejní čluny, pravděpodobně pátraly po teroristech," řekla Aktuálně.cz Michaela P. Thomas, která tráví na Mallorce dovolenou.
Policie po explozi uzavřela zhruba na čtyři hodiny letiště a přístavy na ostrově. Chtěla tak předejít útěku teroristů. Nyní je letiště už opět v provozu.
Podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury nyní na Mallorce tráví dovolenou přibližně 1500 Čechů.
Přibližně tisícovku z nich klienti společnosti CK Fischer.
„Přímo v letovisku jich pak pobývá několik desítek. Podle zpráv naší delegátky nikdo z nich nebyl zraněn a většina si výbuchu všimla, až když začaly létat vrtulníky. Byli v tu dobu mimo centrum města na pláži," líčí mluvčí společnosti Dan Plovajko.
Českých turistů se podle něj zatím přímo nedotýkají ani bezpečnostní opatření. „Uzavřená je jen ulice, kde k výbuchu došlo. U hotelů, kde jsou naši klienti ubytovaní, se neděje nic mimořádného," tvrdí mluvčí.
Oba mrtví byli příslušníky Civilní gardy, řekla novinářům její mluvčí. Gardu tvoří policejní oddíly o počtu 70 tisíc členů.
Do jejich kompetence patří i boj proti teroristům. Garda je častým terčem útoků baskických separatistů z organizace ETA (Baskicko a jeho svoboda).
Policie dnes objevila na Mallorce pod autem ještě další nálož. Tu se jí ale podařilo včas zneškodnit.
Při včerejším útoku ETA na kasárna Civilní gardy v Burgosu zranilo rozsypané sklo na čtyřicet lidí.
Během více než čtyřiceti let boje za samostatný baskický stát na částech území Španělska a Francie separatisté zabili přes 820 lidí. V pátek organizace "oslaví" padesáté výročí svého vzniku.
Loni odpálili separatisté nálože například na plážích a nádražích ve Španělsku. V dubnu se francouzské policii podařilo zatknout šéfa vojenských operací ETA Jurdana Martitegiho.
Ačkoliv podle průzkumů ETA nemá velkou podporu, velká část Basků by uvítala vytvoření samostatného státu, složeného z historických baskických území Španělska a Francie.
Madrid i Paříž ale něco takového nehodlají připustit.
Před dvěma lety Baskicko a jeho svoboda vyhlásila příměří, ale pak od něj odstoupila.