Alkohol jedině s varováním: O titul nejsilnější lihoviny světa zápolí dvě země. Projděte si žebříček

Václav Lavička
Aktualizováno 31. 12. 2016 17:18
Mohou být národním symbolem a součástí kultury. Nejsilnější lihoviny, jejichž příklady uvádíme, ale na svých lahvích pijáky varují. "Pití v čisté podobě může zanechat trvalé následky na zdraví," hlásí nápisy na lahvích.

Spirytus Stawski a Spirytus Wratislavia

Foto: Archiv firem

Obsah alkoholu: 96 %

Země původu: Polsko

Supersilná vodka pálená z obilí. Je možné označit ji za "tekutý oheň". Postrádá jakékoli aroma nebo chuť. Na běžný pohled vypadá jako obyčejná voda. Stačí ale jediný opatrný doušek a člověk má "otupující" zážitek na celý život. Proto se nedoporučuje pít ji "čistou", pouze jako součást míchaných nápojů.

Podobná je Wratislavia se stejným obsahem alkoholu. Vyrábí se z pšenice a brambor, které jí dodávají originální příchuť. Přímá konzumace této vodky může vést ke "zdravotním následkům nezvratného charakteru", upozorňuje server Alcoonline.ru. Ředěná je ale příjemná a "hladí".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy