Alkohol jedině s varováním: O titul nejsilnější lihoviny světa zápolí dvě země. Projděte si žebříček

Václav Lavička
Aktualizováno 31. 12. 2016 17:18
Mohou být národním symbolem a součástí kultury. Nejsilnější lihoviny, jejichž příklady uvádíme, ale na svých lahvích pijáky varují. "Pití v čisté podobě může zanechat trvalé následky na zdraví," hlásí nápisy na lahvích.

Spirytus Stawski a Spirytus Wratislavia

Foto: Archiv firem

Obsah alkoholu: 96 %

Země původu: Polsko

Supersilná vodka pálená z obilí. Je možné označit ji za "tekutý oheň". Postrádá jakékoli aroma nebo chuť. Na běžný pohled vypadá jako obyčejná voda. Stačí ale jediný opatrný doušek a člověk má "otupující" zážitek na celý život. Proto se nedoporučuje pít ji "čistou", pouze jako součást míchaných nápojů.

Podobná je Wratislavia se stejným obsahem alkoholu. Vyrábí se z pšenice a brambor, které jí dodávají originální příchuť. Přímá konzumace této vodky může vést ke "zdravotním následkům nezvratného charakteru", upozorňuje server Alcoonline.ru. Ředěná je ale příjemná a "hladí".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy