Tchaj-wan zaznamenal v průlivu čínské letouny i balón

ČTK ČTK
8. 12. 2023 10:55
Tchaj-wan zaznamenal v průlivu čínské letouny i balón

Tchajwanské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že v Tchajwanském průlivu zaregistrovalo čínský balón a množství čínských letounů a lodí. Balón a 12 stíhaček překročilo symbolickou střední linii mezi Tchaj-wanem a Čínou, uvedla podle agentury Reuters Tchaj-pej. Pohyby čínských letadel a plavidel znamenají další stupňování napětí v oblasti, k němuž dochází zhruba měsíc před plánovanými volbami na ostrově.

Demokraticky fungující Tchaj-wan, který Čína považuje za svou provincii, si v posledních letech stěžuje na časté čínské vojenské hlídky a manévry v okolí ostrova. V současné době je na Tchaj-wanu v plném proudu kampaň před prezidentskými a parlamentními volbami, které se uskuteční 13. ledna. K hlavním tématům kampaně patří právě postoj příští vlády k Číně.

Tchajwanské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že ve čtvrtek kolem poledne proletěl Tchajwanským průlivem čínský horkovzdušný balón. Spatřen byl ve vzdálenosti necelých 190 kilometrů jihozápadně od tchajwanského města Ťi-lung a pokračoval východním směrem, zřejmě nad Pacifik.

 

Právě se děje

Další zprávy