Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení, úřady hlásí devět mrtvých a tisíc zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2024 17:22
U východního pobřeží Tchaj-wanu ve středu udeřilo silné zemětřesení, které si vyžádalo nejméně devět mrtvých a více než tisíc zraněných. Tchajwanské úřady pohřešují desítky lidí, informovala agentura Reuters. Otřesy zasáhly celý ostrov a poničily řadu budov. Tchajwan hovoří o nejsilnějším zemětřesení za 25 let. Česká diplomacie nemá informace o žádných Češích zasažených zemětřesením.
Následky zemětřesení v Chua-lien na východě Tchaj-wanu
Následky zemětřesení v Chua-lien na východě Tchaj-wanu | Foto: ČTK

Japonské úřady po několika hodinách zrušily varování před vlnou tsunami, na jejíž příchod se chystalo pobřeží malých ostrovů na jihu země. Varování před ničivou vlnou vydaly i Filipíny.

Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seismologové udávají hodnotu 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně. Epicentrum otřesů se nacházelo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východě ostrova. Ohnisko zemětřesení, které udeřilo krátce před osmou hodinou ráno (před 2:00 SELČ) leželo v hloubce 35 kilometrů, uvedla agentura AP.

Televizní záběry podle agentur ukazují, jak se některé budovy ve městě Chua-lien částečně rozpadly či zhroutily. Podle místních médií v nich zůstali uvězněni lidé. V metropoli ostrova Tchaj-peji odpadávaly části z některých starších domů i novějších kancelářských budov, píše AP. Lidé v metropoli pociťovali i slabší následné otřesy po nejsilnějším prvním zemětřesení.

Uvěznění v troskách a tunelech

Záchranáři s pomocí žebříků pomáhají dostat ven osoby, které zůstaly uvězněné v poškozených budovách. Hasiči mezitím evakuují lidi, kteří uvízli v tunelech nedaleko města Chua-lien, jsou mezi nimi i dva němečtí občané.

Tchajwanské úřady oznámily, že ztratily kontakt s 50 cestujícími, kteří jeli ve dvou minibusech do hotelu v národním parku Taroko Gorge. Žádné podrobnosti úřady neuvedly, napsala agentura Reuters.

Tamní vojenské letectvo uvedlo, že na jeho hlavní základně otřesy lehce poškodily šest stíhaček F-16. Očekává se nicméně, že letouny se brzy vrátí do aktivní služby.

České ministerstvo zahraničí nemá zprávy o zasažených Češích. V cestovatelském systému Drozd je na Tchaj-wanu registrovaných 88 českých občanů. Ani v Japonsku nejsou žádní zasažení Češi, uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Na celém ostrově s 23 miliony obyvatel byla přerušena vlaková doprava, některé jeho části přišly o dodávky elektřiny. Místní jaderné elektrárny jsou podle úřadů mimo ohrožení.

Častá zemětřesení

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, která patří mezi hlavní dodavatele čipů pro společnosti Apple a Nvidia, uvedla, že kvůli zemětřesení evakuovala některé výrobní závody, aby zajistila bezpečnost zaměstnanců.

Byt poničený zemětřesením v Nové Tchaj-peji, obci v těsném sousedství hlavního města Tchaj-pej.
Byt poničený zemětřesením v Nové Tchaj-peji, obci v těsném sousedství hlavního města Tchaj-pej. | Foto: Reuters

Nejbližší japonské ostrovy v jižní prefektuře Okinawa již 15 minut po otřesech hlásily příchod vlny tsunami vysoké přibližně 30 centimetrů. Úřady původně vydaly varování před vlnou vysokou až tři metry, později však výstrahu zrušily. Do odvolání byl přerušen provoz na letišti v okinawském správním středisku Naha. Japonsko žádné oběti ani zásadnější škody nehlásí. Premiér Fumio Kišida vyjádřil na sociální síti X Tchaj-wanu účast a uvedl, že jeho země je připravena poskytnout ostrovu veškerou pomoc.

Zemětřesení jsou na Tchaj-wanu poměrně častá. Otřesy o síle 7,6 stupně si v roce 1999 vyžádaly více než 2400 obětí. V únoru 2018 zemřelo při zemětřesení na východním pobřeží Tchaj-wanu 15 lidí a nejméně 280 osob bylo zraněno, včetně dvou občanů Česka.

Japonsko zasáhlo poslední velké zemětřesení začátkem letošního roku. Živel o síle 7,6 stupně zabil přes 200 lidí a způsobil metrovou vlnu tsunami a sesuvy půdy.

 

Právě se děje

Další zprávy