Tchaj-wan vyškrtl z jídelníčku kočičí a psí maso. Parlament zpřísnil tresty za jeho prodej

ČTK ČTK
12. 4. 2017 14:49
Až dva roky vězení a vysoká pokuta hrozí tomu, kdo by byl na Tchaj-wanu usvědčen z prodeje či konzumace kočičího a psího masa. Tamní parlament zpřísnil tresty za týrání a zabíjení psů a koček. Země má nyní jeden z nejrozsáhlejších zákonů na ochranu zvířat v Asii. Na tom postavila svou předvolební kampaň i současná tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která má sama dvě kočky a loni adoptovala tři psy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Tchajwanský parlament výslovně zakázal prodej a konzumaci kočičího a psího masa a zpřísnil tresty za týrání zvířat až na dva roky vězení a pokutu do dvou milionů tchajwanských dolarů (1,6 milionu Kč).

Ve středu o tom informovala agentura AP.

"Tento zákon ukazuje, že Tchaj-wan rozvíjí životní prostředí příznivé pro živočichy," řekl poslanec Wang Jü-min, který změnu zákona navrhl.

Tchajwanské úřady první zákaz zabíjení psů a koček vydaly už v roce 2001. Nové, přísnější tresty jsou více než dvakrát vyšší.

Kromě toho mohou úřady zveřejnit jména a fotografie lidí, kteří kočičí nebo psí maso prodávají.

Stejně jako v jiných asijských zemích i na Tchaj-wanu byla konzumace kočičího a psího masa před několika desítkami let běžná, i když ne příliš rozšířená. Na problematiku ochrany zvířat na ostrově upozornili bohatí majitelé domácích mazlíčků.

Psí ani kočičí maso už není v módě

Země má nyní jeden z nejrozsáhlejších zákonů na ochranu zvířat v Asii.

V současné době je prodej a konzumace kočičího a psího masa spíše výjimečná, v minulých letech se přesto sporadicky objevovaly případy prodeje psího masa. Pozornost veřejnosti vyvolaly i mediálně rozšířené šokující zprávy o týrání zvířat.

Loni se například tchajwanská armáda musela omluvit za nahrávku, na které tři vojáci umučili toulavého psa. Případ dokonce vyvolal několik pouličních protestů. Veřejnost pobouřila i smrt hrocha v místní zoo, když si zvíře zlomilo nohu.

Na ochraně zvířat postavila svou předvolební kampaň i současná tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která má sama dvě kočky a loni adoptovala tři psy.

 

Právě se děje

Další zprávy