Tchaj-wan vyškrtl z jídelníčku kočičí a psí maso. Parlament zpřísnil tresty za jeho prodej

ČTK ČTK
12. 4. 2017 14:49
Až dva roky vězení a vysoká pokuta hrozí tomu, kdo by byl na Tchaj-wanu usvědčen z prodeje či konzumace kočičího a psího masa. Tamní parlament zpřísnil tresty za týrání a zabíjení psů a koček. Země má nyní jeden z nejrozsáhlejších zákonů na ochranu zvířat v Asii. Na tom postavila svou předvolební kampaň i současná tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která má sama dvě kočky a loni adoptovala tři psy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Tchajwanský parlament výslovně zakázal prodej a konzumaci kočičího a psího masa a zpřísnil tresty za týrání zvířat až na dva roky vězení a pokutu do dvou milionů tchajwanských dolarů (1,6 milionu Kč).

Ve středu o tom informovala agentura AP.

"Tento zákon ukazuje, že Tchaj-wan rozvíjí životní prostředí příznivé pro živočichy," řekl poslanec Wang Jü-min, který změnu zákona navrhl.

Tchajwanské úřady první zákaz zabíjení psů a koček vydaly už v roce 2001. Nové, přísnější tresty jsou více než dvakrát vyšší.

Kromě toho mohou úřady zveřejnit jména a fotografie lidí, kteří kočičí nebo psí maso prodávají.

Stejně jako v jiných asijských zemích i na Tchaj-wanu byla konzumace kočičího a psího masa před několika desítkami let běžná, i když ne příliš rozšířená. Na problematiku ochrany zvířat na ostrově upozornili bohatí majitelé domácích mazlíčků.

Psí ani kočičí maso už není v módě

Země má nyní jeden z nejrozsáhlejších zákonů na ochranu zvířat v Asii.

V současné době je prodej a konzumace kočičího a psího masa spíše výjimečná, v minulých letech se přesto sporadicky objevovaly případy prodeje psího masa. Pozornost veřejnosti vyvolaly i mediálně rozšířené šokující zprávy o týrání zvířat.

Loni se například tchajwanská armáda musela omluvit za nahrávku, na které tři vojáci umučili toulavého psa. Případ dokonce vyvolal několik pouličních protestů. Veřejnost pobouřila i smrt hrocha v místní zoo, když si zvíře zlomilo nohu.

Na ochraně zvířat postavila svou předvolební kampaň i současná tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která má sama dvě kočky a loni adoptovala tři psy.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy