Tamilští Tygři ustupují. Ztratili další opěrný bod

Pavel Vondra
9. 1. 2009 15:38
Po vítězství v bitvě o Elephant Pass má armáda v rukou všechny trumfy
Srílanská armádní hlídka
Srílanská armádní hlídka | Foto: Reuters

Colombo - Srílanské vládní jednotky dobyly strategickou vojenskou základnu Elephant Pass na severu ostrova, a přiblížily se tak svému cíli definitivně porazit povstalecké hnutí tamilských Tygrů

Základna leží přímo na stejnojmenné šíji, která odděluje poloostrov Jápané od zbytku Cejlonu, a vzhledem ke své poloze měla vždy klíčový vojenský význam.

Ten docenili jako první Portugalci, když zde v roce 1760 zřídili pevnost, kterou později přestavěli Holanďané a ještě po nich Britové.

Od roku 1952 stála v místě základna srílanské armády, v průběhu let ale čelila opakovaným ozbrojeným nájezdům bojovníků z povstalecké organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), kteří ji v roce 2000 získali pod svou kontrolu.

Mullaittivu - poslední bitva?

Nyní ale "Sloní přechod" znovu ovládají ozbrojené síly srílanské republiky, a jak v televizním projevu k národu zdůraznil prezident Mahinda Rajapaksa, obsazení strategického bodu poprvé za posledních 23 let uvolnilo silnici A9 mezi městy Jápané a Kandy.

Srílanská armádní patrola hlídkuje v okolí Paranthanu, odkud v prosinci 2008 vládní jednotky vytlačily bojovníky LTTE
Srílanská armádní patrola hlídkuje v okolí Paranthanu, odkud v prosinci 2008 vládní jednotky vytlačily bojovníky LTTE | Foto: Reuters

To má klíčový význam pro další vývoj ozbrojeného konfliktu mezi armádou a LTTE, který na Srí Lance probíhá už od poloviny 80. let .

Armádní mechanizovaná divize, jež dosud operovala na poloostrově Jápané, se teď může připojit k ofenzívě vedené proti poslední velké baště Tygrů, kterou se po nedávném pádu Kilinochchi stal přístav Mullaittivu na severovýchodním pobřeží ostrova a jeho okolí.

LTTE tam dnes ovládá oblast o rozloze už jen asi 330 kilometrů čtverečních, kam stahuje své zbývající síly, které se ztenčily na odhadované dva tisíce bojovníků.

Analytici však předpovídají, že ani v případě konečného vítězství  armády v pozemní válce by povstalecké tvrdé jádro nejspíše nesložilo zbraně, ale přešlo by k taktice guerillové války a sebevražedných pumových útoků v hlavním městě Colombu, jak se ostatně dělo i v minulosti.

Za co Tygři bojují

Ozbrojený boj LTTE začal v roce 1983 coby výraz frustrace z diskriminace početné tamilské menšiny většinovými Sinhálci. Ti po vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1948 začali hrát v politice i státní správě dominantní roli, právě na úkor v koloniálních časech protežovaných Tamilů.

Tato několik let stará mapka už dnes neodpovídá realitě. Oblast ovládaná LTTT se smrskla na pouhých 330 kilometrů čtverečních kolem města Mullaittivu na severovýchodě země
Tato několik let stará mapka už dnes neodpovídá realitě. Oblast ovládaná LTTT se smrskla na pouhých 330 kilometrů čtverečních kolem města Mullaittivu na severovýchodě země | Foto: Aktuálně.cz

Tygři si proto předsevzali, že v oblasti na severu a východě ostrova vybojují samostatný tamilský stát, tzv. Ílam. Jeho zárodky existovaly v oblastech, které měla LTTE pod kontrolou.

Tygři dokázali dlouho držet s armádou krok také díky štědrým příspěvkům na jejich boj, kterých se jim dostávalo od tamilské komunity žijící na Západě.

Pořídili si za ně mimo jiné přinejmenším dva sportovní letouny Zlín české výroby, z nichž mírnými úpravami vytvořili improvizované bombardéry.

Po útocích z 11.září se ale LTTE ocitla na seznamech teroristických organizací v USA i EU, a tamní úřady je z velké části od finančních zdrojů odřízly.

Srí Lanka naopak svou armádu přezbrojila, zkvalitnila důstojnický sbor a všechny síly napřela do vojenského řešení vleklého sporu. Poslední vývoj naznačuje, že tato strategie přináší úspěch, ačkoli ještě před rokem většina analytiků odhadovala, že v tomto konfliktu těžko některá ze stran může zvítězit.

 

Právě se děje

Další zprávy