Ofenzíva srílanské armády vrcholí, civilisté musí pryč

Pavel Vondra
1. 9. 2008 6:00
Vláda slíbila, že tamilské Tygry do konce roku porazí
Čerství rekruti srílanské armády skládají přísahu na vojenské základně Kondawatuwana ve východním distriktu Ampara
Čerství rekruti srílanské armády skládají přísahu na vojenské základně Kondawatuwana ve východním distriktu Ampara | Foto: Reuters

Colombo - Nejpozději do konce roku chce srílanská armáda dosáhnout toho, co se jí nedaří už čtvrt století - zlomit ozbrojený odpor povstalecké organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu (LTTE).

A přestože podle řady znalců konflikt na Srí Lance, kde se tamilští vzbouřenci rozhodli vybojovat si vlastní stát se zbraní v ruce, nemá vojenské řešení, činí armáda, co je v jejích silách, aby je přesvědčila o opaku.

Vláda v Colombu v lednu oficiálně odstoupila od dohody o příměří, kterou s LTTE v roce 2002 uzavřela a která poslední dva roky fungovala prakticky už jen na papíře, a přešla do soustředěné ofenzívy.

Ta, jak se zdá, přináší své ovoce. Armáda tlačí hned na několika frontách a podle vlastních slov se v srpnu přiblížila na dostřel politického a administrativního sídla tamilských separatistů, města Kilinochchi.

Přečtěte si analýzu situace na Srí Lance po vypovězení příměří

Občané, opusťte své domovy

Kdo z posledního vývoje ale rozhodně nemůže mít radost, jsou civilní obyvatelé, kteří v severních oblastech, dosud kontrolovaných tamilskými Tygry, žijí a kteří jsou vystaveni násilnostem z obou stran.

Ranění civilisté čekají na ošetření v nemocnici v Kilinochchi. Záběry zveřejnili tamilští Tygři s tím, že jde o důkaz bezohledného přístupu srílanské armády vůči civilistům. Armáda to odmítla
Ranění civilisté čekají na ošetření v nemocnici v Kilinochchi. Záběry zveřejnili tamilští Tygři s tím, že jde o důkaz bezohledného přístupu srílanské armády vůči civilistům. Armáda to odmítla | Foto: Tamil Net

Podle humanitárních organizací za poslední dva roky, co se boje obnovily, už ze severních distriktů uprchlo přes sto tisíc lidí. Tisíce dalších je nyní následují.

Povstalci pravidelně obviňují armádu, že útočí i na bezbranné civilisty, vojáci zase tvrdí, že Tygři civilního obyvatelstva využívají jako štítů.

Podle LTTE minulou sobotu při dělostřeleckém útoku srílanské armády na vesnici Puthumurippu asi 7 kilometrů jihovýchodně od Kilinochchi přišlo o život pět civilistů včetně dvou dětí.

Jak Tygři uvedli na svých internetových stránkách Tamil Net, má jít o vesnici hustě obydlenou lidmi vyhnanými ze svých domovů, kde srílanské vzdušné díly den předtím shazovaly letáky, v nichž byli civilisté vyzýváni k odchodu z území pod kontrolou LTTE pod hrozbou těžkých ztrát.

Armáda tvrzení Tygrů podle BBC popřela, ve čtvrtek ale vláda skutečně avizovala, že nad oblastmi, kam armádní ofenzíva směřuje, začalo letectvo shazovat letáky s instrukcemi pro civilisty.

"Žádáme lidi, aby se přemístili do Vavuniye (město poblíž fronty kontrolované armádou - pozn. red.), a mezitím se pro ně snažíme zajistit potraviny i potřebné zázemí," prohlásil podle agentury Reuters ministr obrany Gotabhaya Rajapaksa na tiskové konferenci v Colombu.

Jako ve vězení

Má to však drobný háček. Vládou provozované sběrné tábory představují pro uprchlíky zřejmě podobně „lákavou" vizi jako minometná palba.

Jak totiž ve své červencové zprávě upozornila organizace Human Rights Watch (HRW), některá z těchto zařízení si nijak nezadají s regulérním vězením.

V jednom z nich, v obci Kalimoddai v distriktu Mannar, zadržuje vláda už od března přes 400 civilistů, které čerstvé boje vyhnaly z jejich domovů na území pod kontrolou LTTE.

Foto: Aktuálně.cz

Armáda tam podle HRW nastolila tvrdý režim: internovaným vydává povolenky k opuštění tábora, ale maximálně třiceti osobám denně a pokaždé při tom musí některý z členů rodiny zůstat v táboře jako záruka, že se ostatní do večera vrátí.

Nikdo z nich přitom nebyl z čehokoli obviněn, takže podle HRW jde o nepřípustné porušování osobních svobod.

"Srílanská vláda by se měla přestat chovat k civilistům jako ke zločincům jen proto, že uprchli z oblasti konfliktu," komentoval to ředitel asijské sekce HRW Brad Adams.

Podobně tvrdá slova však měl i pro LTTE - ani na jejich straně se prý uprchlíkům nevede lépe. Tamilští Tygři je nenechají odejít, zároveň jim však nejsou schopni (či ochotni) zajistit potřebnou pomoc.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte další články speciálu Aktuálně.cz: Zapomenuté války
 

Právě se děje

Další zprávy