A přestože jeho slova nejsou jen zábavná, ale i matoucí, obvykle mám dojem, že vím, co se snaží říct (i když se přiznám, že i mne uvedlo do rozpaků jeho "stále více našeho dovozu pochází ze zahraničí").
Bushovy promluvy o Iráku jsou vždy oříškem pro ty z nás, kdo máme rádi, když slova odpovídají faktům. Bush říká, že se "nespokojí s ničím menším než s totálním vítězstvím," a já si kladu otázku: co je to, propána, totální vítězství? Znamená to, že v Iráku zůstane obrovský počet amerických vojáků tak dlouho, dokud se z této země nestane funkční demokracie s kvetoucí ekonomikou a politickou vůlí šířit svobodu na celý Blízký východ? Ale to by mohlo trvat třeba i sto let.
Už ten pocit důvěrně znám. Myslím si, že vím, co nějaká věc znamená dokud ji neuslyším říkat George Bushe.
Můj problém s Bushovými slovy začal brzy. Když v roce 2000 kandidoval na prezidenta, prohlásil, že je "soucitným konzervativcem". Myslela jsem si, že chápu oba pojmy samostatně, ale přiznám se, že ve spojení mi jejich význam naprosto uniká.
A můj seznam matoucích slov a konceptů se stále rozšiřuje. Figuruje na něm třeba "kompetentnost". Vždy mě velmi uklidní, když slyším Bushe říkat, že od Iráku po New Orleans odvádí vláda "po čertech dobrou práci". Totéž platí o mučení. Prezident tvrdí, že Spojené státy nemučí. Uf, to je úleva. Teď kdybych ještě znala správný výraz pro to, co jsem viděla ve věznici Abú Ghrajb. A nezapomeňme na "energetickou politiku". Určitě existuje dobrý důvod, proč Bushovi kamarádi v ropném průmyslu zaznamenávají rekordní zisky, zatímco americké spotřebitele dusí rekordní ceny.
Také já chci věřit, že svět je černobílý, že na všechny problémy existují jednoduchá řešení a že pochybnosti jsou pro slabé a malomyslné. Také já chci ignorovat složitost problémů a vysmívat se rozporuplným faktům. Také já chci, aby mi bylo znovu 14 let.
Dee Dee Myersová je politoložka a komentátorka. V Clintonově administrativě působila jako tisková tajemnice Bílého domu