Tajný kapitalismus v Severní Koreji je na vzestupu

Lucie Kalivodová
18. 7. 2009 18:50
Pozorovatelé vysledovali rozrůstání tržišť přes satelitní snímky Google Earth.
Vláda KLDR příliš neví, jak s rozvíjejícím se kapitalismem v zemi zatočit - v roce 2002 provozování tržnic schválila, v posledních letech s rostoucí popularitou je však opět začala zakazovat.
Vláda KLDR příliš neví, jak s rozvíjejícím se kapitalismem v zemi zatočit - v roce 2002 provozování tržnic schválila, v posledních letech s rostoucí popularitou je však opět začala zakazovat. | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

Pchjongjang - Skupina pozorovatelů zabývajících se situací v Severní Koreji přišla se zajímavým zjištěním. V zemi se podle jejich slov rozvíjí "tajný kapitalismus".

Pozorovatelé přes satelitní snímky pořízené za pomoci Google Earth vysledovali, že v zemi roste počet vesnických i městských trhů a tržišť.

"Je tam spousta menších nově vzniknuvších soukromých podniků," řekl CNN ekonom Curtis Melvin z George Mason University, na které dělá doktorát.

"S pomocí Google Earth se můžete podívat do minulosti na ta samá místa a zjistit, jak se vyvíjejí v čase. Na snímcích je vidět, jak se tržiště rozrostla," uvedl.

"Ve velkoměstech můžete vidět řadu tržišť, ale dají se najít v podstatě v každém městě nebo čtvrti," tvrdí Melvin. Rozrůstání tržišť vnímá Severní Korea jako pohybování se na hraně legality. Pchjongjangu se takový kapitalistický vývoj nelíbí a chápe ho jako protirežimní aktivitu.

Muži a malé pionýrky na severokorejské vyhlídkové lodi, která se plavila po řece Ja-lu, která odděluje Severní Koreu od Číny
Muži a malé pionýrky na severokorejské vyhlídkové lodi, která se plavila po řece Ja-lu, která odděluje Severní Koreu od Číny | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

Proto zavedl už vloni přísnější kontroly na hranicích mezi oběma Korejemi a pohraničníci tvrdě potírají rozšířenou pašeráckou aktivitu. V prosinci zrušil Pchjongjang exkurze do hraničního města Kesong a značně omezil počet Jihokorejců pracujících v industriální zóně Kaesong.

Relativní stabilita severokorejské ekonomiky "zformovala prostředí pro odpor proti tržním institucím a aktivitám, které byly s velkou nechutí určitý čas tolerovány", napsal ve své studii zveřejněné tento týden Andrej Lankov, profesor severokorejské historie na Koomin University v Soulu.

Rus Lankov strávil v Severní Koreji v osmdesátých letech rok. Studoval a psal o vzestupu kapitalismu v zemi.

Od té doby se do Severní Koreje každý rok vrací, byť má jen omezený vstup do země. Lankov jezdí dělat rozhovory s místními k hranicím s Čínou - často zpovídá právě pašeráky a křesťanské misionáře.

Foto: Aktuálně.cz

Severokorejská vláda příliš neví, jak s rozvíjejícím se kapitalismem v zemi zatočit - v roce 2002 provozování tržnic schválila, v posledních letech s jejich rostoucí popularitou, je ale opět začala zakazovat.

Například prodej mobilních telefonů na trzích byl v roce 2002 povolen, o dva roky později byl ale opět zakázán.

Poslední vládní omezení prodeje spočívá v tom, že soukromá tržiště mohou být otevřena pouze tři dny v měsíci. "Toto nařízení nebylo ale veřejností nikdy přijato," tvrdí Lankov.

Kim Čong-il
Kim Čong-il | Foto: Reuters

Podle odhadů ekonomů, pochází více než 50 procent výdělku Severokorejců z ilegálního obchodu. Sami s nadsázkou tvrdí, že Severokorejci se dělí na dva druhy lidí - "na ty, kteří jsou do ilegální činnosti zapojeni a na ty, kteří umírají," tvrdí Lankov.

Rozvoj tržišť a soukromých trhovců pravděpodobně tiše podporují i regionální představitelé režimu, kteří mají podle Lankova ze zakázané činnosti nemalé příjmy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ústavní výbor europarlamentu schválit brexitovou dohodu doporučil

Ústavní výbor Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek doporučil europoslancům schválit dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Otevřel tím cestu k definitivnímu potvrzení brexitového paktu, o němž bude plénum EP hlasovat příští středu. Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky unie.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy