Infobox
Nejzávažnější dopady invaze USA do Iráku podle aktuální zprávy tajných služeb:
- Džihádisté a další muslimští radikálové získali větší podporu na celém světě. Jejich počet se celkově zvýšil.
- Vyrostla nová generace teroristických buněk. Mají malý počet členů, jsou navzájem izolované a spojuje je jen ústřední myšlenka džihádu.
- Významné zhoršení obrazu USA v muslimském světě.
- Cílem teroristů se stala i Evropa.
- Zabití teroristických vůdců alespoň dočasně sníží bezpečnostní rizika pro USA.
Podle amerických tajných služeb invaze a okupace Iráku přímo souvisejí s nástupem nové generace islámského radikalismu.
Výsledky nejsou vůbec dobré
V ní hrají ústřední roli malé, izolované teroristické skupiny, spojené mnohdy pouze ideologií džihádu, která díky událostem v Iráků výrazně zesílila.
Dokument nazvaný Trendy globálního terorismu: Dopady pro Spojené státy má představovat politicky nezávislý souhrnný pohled různých zpravodajských služeb americké vlády a je prvním formálním zhodnocením globálního terorismu, které vypracovaly špionážní služby od začátku války v Iráku.
Bush pod palbou
Vláda i tajné služby oficiálně popírají jakýkoli vliv politiky na celou analýzu.
Páté výročí útoků 11.září a začátku války s terorismem ale způsobilo, že se dokument stal horkým politickým tématem mezi republikány a opozičními demokraty.
Podle nich zpráva jen potvrzuje, že cesta, po které vede svou zemi stávající americký prezident v případě Iráku, vede špatným směrem.
"Chybné kroky prezidentské administrativy v Iráku vedou k podpoře globálního terorismu a činí naši zemi méně bezpečnou," uvedl demokratický senátor Harry Reid.
Prezident Spojených států George Bush prohlásil, že je naivní a chybné se domnívat, že válka v Iráku zhoršila hrozbu terorismu.
"Někteří lidé hádali, co je v této zprávě, a dospěli k závěru, že jít do Iráku bylo chybou. Já důrazně nesouhlasím," řekl Bush na tiskové konferenci po setkání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.