Washington - Nevyřešené, neuzavřené případy nazývají kriminalisté pomníky. Jeden takový pomník zůstal i po vyšetřovatelích teroristických útoků z 11.září 2001.
Obsáhlá zpráva vyšetřovací komise o 11. září 2001 (9/11 Commission Report), publikovaná v roce 2004, nebyla zveřejněna celá.
Chybělo 28 stran, jejichž utajení nařídil tehdejší americký prezident George W. Bush. V tajnosti je uchovávala i administrativa jeho nástupce Baracka Obamy, ale to se změní.
Většinu jich chce současný šéf Bílého domu zveřejnit nejpozději v červnu.
Převratná zjištění nečekejte
Dozví se svět senzaci? Například v podobě důkazů o podílu saúdskoarabské vlády nebo některých členů saúdskoarabské královské rodiny na atentátech, které si v New Yorku a Washingtonu vyžádaly přes 3000 životů?
Nic tomu nenasvědčuje.
Z výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajskou činnost pronikly některé náznaky. Varují před velkými očekáváními. Zejména pozůstalé po obětech 11. září, kteří by chtěli na Saúdské Arábii vysoudit odškodné.
"Zveřejnění dokumentů neukončí debatu na toto téma, ale rozptýlí některé pověsti o obsahu tajných pasáží," nechal se slyšet demokratický kongresman Adam Schiff.
Dosud tajné pasáže nereferují ve spojitosti s atentátníky o žádném vysoce postaveném saúdskoarabském činiteli. Zmiňován je diplomat na konzulátu v Los Angeles Fahád Sumajrí, který byl v roce 2003 ze Spojených států vyhoštěn.
Na konzulátu i jinde se scházel s mužem jménem Umar Bajúmí. Ten žil trvale v San Diegu, kde pomáhal usadit se dvěma atentátníkům z 11. září. Chálidu Mihzárovi a Naváfu Hazmímu.
Pomohl jim zařídit bankovní účty, řidičský průkaz nebo pojištění. Nějakou dobu u něj dokonce bydleli.
VŠE O 11. ZÁŘÍ 10 LET POTÉ
Zde najdete speciální přílohu, kterou Aktuálně.cz připravilo k výročí teroristických útoků na USA.
Mihzár i Hazmí unesli letoun American Airlines, který narazil do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nicméně dospěl k závěru, že Bajúmí o plánech teroristů nevěděl.
Obavy o práci tajných služeb
George W. Bush rozhodl o utajení osmadvaceti stran s odůvodněním, že by jejich zveřejnění ohrozilo metody práce a zdroje amerických tajných služeb v citlivé době války proti al-Káidě a islamistickému terorismu.
Nevyhnul se přitom kritice za to, že "kryje" Saúdskou Arábii. A že by najevo vyšly skutečnosti, které by ani některým americkým politikům nebyly milé. Včetně Bushe.
Mezi zastánce teze, že utajovaný materiál pojednává o vině saúdské vlády, patří například bývalý senátor Bill Graham nebo starosta New Yorku v době atentátů Rudolph Giuliani.
Z devatenácti mužů, kteří unesli čtyři letadla, mělo patnáct saúdské občanství. Všichni legálně ve Spojených státech studovali.
Dva letouny narazily do věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, jeden do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý se po boji únosců s pasažéry zřítil v Pensylvánii.