Indický Tádž Mahal mění barvu. Kvůli exkrementům hmyzu zezelenal

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2018 22:15
Indický soud nařídil vládě, aby začala řešit zhoršující se stav této slavné indické památky.
Tádž Mahal, když je jeho fasáda bílá.
Tádž Mahal, když je jeho fasáda bílá. | Foto: Shutterstock

Ágra - Slavná indická památka Tádž Mahal mění svou barvu. Fasáda mauzolea postaveného v 17. století z bílého mramoru během let zežloutla. V posledních letech ale žlutá barva postupně přechází do hnědé a zelené. A situace začíná být alarmující.

Indický Nejvyšší soud proto nyní nařídil vládě, aby začala hledat zahraniční pomoc na opravu vzácné stavby, která stojí ve městě Ágra ve státě Uttarpradéš.

"Přestože máte odborné znalosti, nevyužíváte je. Nebo je vám to jedno," uvedli soudci podle britského serveru BBC.

Na vině zhoršujícího se stavu hrobky je silně znečištěné ovzduší a také mnoho hmyzu. Ten sem přilétá z nedaleké řeky Jamuny, která je plná splašků a bahna, kde se právě hmyz velmi rychle množí.

Vláda už dříve nechala uzavřít tisíce továren poblíž Tádž Mahalu, aby se pročistilo ovzduší. Aktivisté však tvrdí, že to nestačí a že mramor stále ztrácí svůj lesk.

Problém s fasádou nejslavnější indické památky, kterou denně navštíví 70 tisíc lidí, není nový. Během posledních dvou desetiletí ji restaurátoři čistili už několikrát. Podle soudu se ale stav hrobky stále zhoršuje.

Dělníci proto letos v lednu postavili kolem monumentální stavby lešení. Mramor se snaží vyčistit takzvanou Fullerovou zeminou - pastou, která absorbuje špínu, bahno a exkrementy zvířat. Zemina se pak spláchne vodou a bílý mramor znovu září. Očekává se, že nynější očistná kúra potrvá do konce letošního roku.

Památku v Ágře nechal postavit vládce Mughalské říše Šáhdžahán jako pomník své zesnulé ženě Mumtáz Mahal. V roce 2007 se tento architektonický skvost stal jedním z vítězů ankety Nových sedm divů světa.

 

Právě se děje

Další zprávy