Ammán - Pilot syrského vojenského vrtulníku v pondělí opustil syrský vzdušný prostor a přistál v Jordánsku. Uvedla to s odvoláním na armádní zdroje jordánská média.
Je to už podruhé, co syrský pilot takto zamířil do sousední země. V červnu přistál v Jordánsku pilot letadla MigG-21 a požádal o azyl.
Na syrsko-jordánské hranici se vyhrotilo napětí poté, co v neděli palba ze syrského území připravila o život jordánského pohraničníka.
Syrská armáda bombarduje města a vesnice, které v zemi kontrolují povstalci. Ti ale mají k dispozici stále lepší zbraně a více než čtyřicet letadel a vrtulníků už sestřelili.
Povstání proti Asadovu režimu trvá už devatenáct měsíců, zemřelo skoro 35 tisíc lidí. Dalších 28 tisíc osob se pohřešuje.
Povstalci kontrolují velké části Sýrie na severu a východě, zatímco Asad drží v rukou Damašek i hranice s Jordánskem a Libanonem.
Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí se v těchto dnech snaží vyjednat příměří, připustil ale, šance je malá.
V sousedním Libanonu zahynuli při protisyrských protestech dva lidé. Stoupenci libanonské opozice se bouří proti pátečnímu atentátu na šéfa rozvědky Visáma Hasana v Bejrútu. Obviňují syrský režim, že zorganizoval Hasanovu vraždu.
Šéf libanonské rozvědky nedávno rozkryl plán několika lidí, mezi nimi i bývalého ministra informací, na pumové útoky proti Libanoncům, kteří kritizují syrského prezidenta. V pátek se Hasan stal sám obětí útoku.
Syrský režim ma v Libanonu cenní spojence v hnutí Hizballáh. Nekteří jeho příslušníci se už údajně zapojili do války v Sýrii na Asadově straně.
Připravujeme podrobnosti.