Damašek - Syrská válka stála přes 200 miliard dolarů (4,8 bilionu korun). V rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to řekl syrský prezident Bašár Asad.
V Sýrii se bojuje od roku 2011 a Asad řekl, že ruská armáda bude muset v zemi zůstat, i když bude situace stabilnější.
Asad také prohlásil, že mnohé země by byly radši, kdyby syrská armáda v bojích prohrávala, protože by to podle nich přinutilo Damašek k ústupkům. Asad ale považuje za větší přínos případnému míru právě fakt, že armáda postupuje.
Nebráníme mírovému procesu, tvrdí Asad
Domnívá se, že úspěchy, jichž armáda dosahuje s podporou Ruska, urychlí politické řešení v Sýrii.
"Existují země, které obviňují nás a Rusko, že bráníme mírovému procesu. Snaží se ruskou intervenci zaměřenou proti terorismu prezentovat jako intervenci na podporu prezidenta nebo syrské vlády, tedy jako překážku politickému procesu," řekl Asad.
K zemím, které podle něj "počítají s porážkou Sýrie na bojišti, aby pak mohly diktovat vlastní podmínky při rozhovorech", zařadil Saúdskou Arábii, Turecko, Francii a Británii.
"Vojenské akce a úspěchy politickému řešení nebudou bránit, ale naopak ho urychlí," sdělil prezident.
Rusko podle Asada zajistí v Sýrii rovnováhu sil
Boj proti terorismu bude podle něj trvat dlouho a přítomnost ruských vojáků v Sýrii bude potřebná, i když situace bude stabilnější. Zajistí to podle prezidenta "rovnováhu sil". Rusko vyslalo své vojáky do Sýrie loni v září. Letos v březnu část kontingentu stáhlo, ale s tím, že bude-li to třeba, ruské síly se do Sýrie vrátí.
Mírové rozhovory pod patronací OSN byly zahájeny v lednu v Ženevě. Po málo úspěšném prvním kole se v březnu konalo druhé a třetí má následovat v dubnu. Vyjednává se o přechodné vládě, která Sýrii přivede k nové ústavě a volbám.
"Cílem je nevynechat jedinou příležitost k dohodě. Když si projdete politiku Sýrie před pěti lety, uvidíte, že jsme reagovali na všechny návrhy bez výjimky, ať přicházely odkudkoli, i když nebyly přátelské. Odjeli jsme do Ženevy a nepřestáváme projevovat ochotu dohodnout se," řekl Asad.
Muž "v úžasné formě"
Rozhovor s Asadem vedl generální ředitel prokremelské agentury Rossija Segodňa (RIA Novosti) Dmitrij Kiseljov. Ruské televizi pak řekl, že je Asad "v úžasné formě".
"Je povzbuzen vítězstvím své armády a dobytím Palmýry. Hovoří ironicky o západních politicích, protože prý vypadají, že spolkli jazyk a této události si nevšimli," řekl Kiseljov. Asad je podle něj připraven na politické přechodné období a staví se k tomu "odpovědně a tvořivě".
Asad v rozhovoru prohlásil, že sestavit přechodnou vládu nebude obtížné. Měly by v ní být "zastoupeny tři složky - opozice, nezávislí a síly loajální Damašku". "Zatím nelze říci, že se něčeho v ženevských rozhovorech podařilo dosáhnout, ale začali jsme od základu, formulovali jsme zásady, podle nichž se bude jednat," řekl prezident.
Syrský prezident ale toto nové vedení země nazývá vládou národní jednoty, která zajistí přechod k nové ústavě. Odmítá termín "přechodné těleso", o kterém mluví opozice. "Zaprvé, pokud jde o definici přechodného období, taková definice neexistuje," citovala Asadova slova ruská agentura Sputnik.
Politický přechod podle něj znamená přechod od jedné ústavy k jiné. "Toto přechodné období se musí odehrát pod současnou ústavou. Poté se přesuneme k té nové, jakmile ji syrští občané odhlasují," uvedl prezident. "Ani syrská ústava, ani ústava jakékoli jiné země na světě nehovoří o něčem, co se nazývá přechodné těleso s výkonnou mocí. Je to nelogické a neústavní," dodal.
Právě budoucí Asadova role v přechodné vládě je velkým sporem při jednáních mezi opozicí a vládou v Ženevě. Zatímco vládní delegace odmítá o Asadově odstoupení vůbec jednat, opozice ho už v přechodné vládě nechce.
Ta proto prohlášení prezidenta ihned kritizovala s tím, že země potřebuje přechodnou vládu, které bude mít výkonnou moc a nikoli vládu mnoha stran pod vedením prezidenta Bašára Asada. "Pokud jde o vládu, ať již bude nová či stará, jakmile za ní bude stát Bašár Asad, tak nemá místo v politickém procesu," citovala agentura Reuters představitele opozice George Sabru.