Syrská armáda zaútočila v Idlibu na turecké vojáky. Zemřelo jich 33, řekl guvernér

ČTK ČTK
28. 2. 2020 6:59
Nálety syrské armády v severozápadní syrské provincii Idlib ve čtvrtek usmrtily 33 tureckých vojáků. Oznámil to guvernér sousední jihovýchodní turecké provincie Hatay Rahmi Dogan, který původně informoval o 22 a poté o 29 mrtvých. Dalších více než 30 vojáků bylo podle guvernéra zraněno a převezeno do nemocnice, jejich stav je vážný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci. Turecká agentura Anadolu uvedla, že Turecko na útok reagovalo odvetnou palbou.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci monitoruje z Británie skrze své informátory v Sýrii, dříve informovala, že o život v Idlibu přišlo 34 tureckých vojáků. Po sdělení tureckého guvernéra turecká agentura Anadolu s odvoláním na turecké úřady informovala, že Turecko zahájilo odvetnou palbu ze vzduchu i země na cíle syrských vládních vojsk. O odvetné dělostřelecké palbě s odkazem na dva turecké bezpečnostní zdroje informovala také agentura Reuters.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo v prohlášení, že je situací v Idlibu velmi znepokojeno a stojí při Turecku, které je spojencem v rámci Severoatlantické aliance.

Washington zároveň vyzval Damašek a jeho ruské a íránské spojence, aby ofenzivu v Idlibu okamžitě ukončili. Hluboké znepokojení z eskalace násilí vyjádřil také generální tajemník OSN António Guterres, který zároveň vyzval k okamžitému klidu zbraní. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj stále větší eskalace bojů.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se setkal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Cavusogluem a rovněž odsoudil syrské a ruské nálety. Zároveň Stoltenberg vyzval Damašek a Moskvu, aby ofenzivu ukončily.

Turecko v uplynulých měsících vyslalo do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrští povstalci ve čtvrtek dobyli zpět severosyrské město Sarákib.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Ankara opakovaně žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckých pozic v Idlibu. Prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. Cílem syrské ofenzivy je kromě jiného zabezpečit klíčové trasy mezi Damaškem a severosyrskými městy, zejména Aleppem, druhým největším městem země.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy