Foto: Málo místa i postelí. Takto vypadají věznice, kde Kurdové zadržují bojovníky IS

Foto: Málo místa i postelí. Takto vypadají věznice, kde Kurdové zadržují bojovníky IS
Tohle je nemocnice ve městě Hasaka pro muže, u kterých je podezření, že bojovali na straně takzvaného Islámského státu.
Nemocnice je součástí věznice pro bojovníky IS. Její kapacity ale nejsou dostačující. Pro sto pacientů v jedné místnosti je jen 50 postelí, na kterých se mačkají.
V oblasti na severovýchodě Sýrie je v táborech zadržováno 10 tisíc bývalých bojovníků Islámského státu. Oblast spravují místní Kurdové, kteří pomohli vojensky porazit IS už před více než rokem.
Mnoho ze zadržovaných radikálů jsou občané cizích zemí, včetně těch evropských. Podle britského listu The Guardian je mezi nimi například asi třicet Britů. Jejich rodné země ale otálejí s tím, aby jim povolily návrat.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 2. 2020 16:39
Kurdové na severovýchodě Sýrie zadržují v táborech vězně, kteří bojovali za teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Od poražení radikálních islamistů uběhl více než rok, řada bojovníků IS a jejich příbuzní ale zůstali uvězněni v Sýrii. Mnoho z nich pochází ze zahraničí, jejich rodné země je ale nechtějí přijmout zpátky. Podívejte se na fotografie z těchto táborů od agentury Reuters.
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy