Foto: Málo místa i postelí. Takto vypadají věznice, kde Kurdové zadržují bojovníky IS

Foto: Málo místa i postelí. Takto vypadají věznice, kde Kurdové zadržují bojovníky IS
Tohle je nemocnice ve městě Hasaka pro muže, u kterých je podezření, že bojovali na straně takzvaného Islámského státu.
Nemocnice je součástí věznice pro bojovníky IS. Její kapacity ale nejsou dostačující. Pro sto pacientů v jedné místnosti je jen 50 postelí, na kterých se mačkají.
V oblasti na severovýchodě Sýrie je v táborech zadržováno 10 tisíc bývalých bojovníků Islámského státu. Oblast spravují místní Kurdové, kteří pomohli vojensky porazit IS už před více než rokem.
Mnoho ze zadržovaných radikálů jsou občané cizích zemí, včetně těch evropských. Podle britského listu The Guardian je mezi nimi například asi třicet Britů. Jejich rodné země ale otálejí s tím, aby jim povolily návrat.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 2. 2020 16:39
Kurdové na severovýchodě Sýrie zadržují v táborech vězně, kteří bojovali za teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Od poražení radikálních islamistů uběhl více než rok, řada bojovníků IS a jejich příbuzní ale zůstali uvězněni v Sýrii. Mnoho z nich pochází ze zahraničí, jejich rodné země je ale nechtějí přijmout zpátky. Podívejte se na fotografie z těchto táborů od agentury Reuters.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy