Izrael přiznal bombardování v Damašku, Sýrie žádá sankce

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 12. 2014 11:00
Izraelský ministr mezinárodních vztahů Juval Steinic prohlásil, že je jeho země odhodlána zabránit dodávkám moderních zbraní libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh přes Sýrii.
Americký stroj F-16 ve službách izraelského letectva.
Americký stroj F-16 ve službách izraelského letectva. | Foto: Reuters

Damašek/Jeruzalém - Izraelský ministr mezinárodních vztahů Juval Steinic jako první z izraelských politiků naznačil, že za nedělními nálety v Sýrii mohl stát židovský stát.

Prohlásil, že je jeho země odhodlána zabránit dodávkám moderních zbraní libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh přes Sýrii. Sýrie v neděli ohlásila nálety u damašského letiště a také poblíž hranice s Libanonem. Její ministerstvo zahraničí chce požádat OSN o uvalení sankcí na Izrael. Při útocích nikdo nepřišel o život, jsou však hlášeny materiální škody.

Ačkoli se izraelská armáda k akci nevyjádřila, tamní sdělovací prostředky zveřejnily detailní popis cílů a většina jich připomněla okolnosti vyzbrojování Hizballáhu.

Tuto šíitskou skupinu, jež bojuje v Sýrii na straně Damašku, vyzbrojuje Írán a dodává jí kromě jiného rakety, které ohrožují Izrael. Terčem útoku u letiště byly údajně sklady zbraní, u hranice pak měl nálet zabránit přesunu konvoje vezoucího zbraně do Libanonu.

O konflikt s Asadem Izrael nestojí

Libanonský tisk napsal, že cílem útoků byly skrýše zbraní Hizballáhu. Podle syrské opozice izraelská letadla u Damašku zničila objekt, v němž byly protiletecké střely a bezpilotní letadla určená Hizballáhu.

Znalec syrské problematiky z telavivské univerzity Ejal Ciser řekl, že politika Izraele v Sýrii je jasná - "nevměšuje se do bojů a nemá zájem útočit na prezidenta Bašára Asada ani na jeho armádu a nechce ani sesadit jeho režim". Dodal, že Izrael už v minulosti několikrát zastavil zbrojní dodávky ze Sýrie k Hizballáhu. Ani v jednom případě se kvůli tomu neotevřela bojová fronta. "Doufejme, že tomu tak bude i tentokrát," řekl.

Izrael za minulé dva roky provedl asi desítku takových útoků a Sýrie i Hizballáh vždy reagovaly výhrůžkami, ale nikdy útoky. Až po únorovém náletu, kdy Izraelci bombardovali konvoj na libanonském území, se nechal Hizballáh slyšet, že bude na jakoukoli vojenskou akci na území Libanonu reagovat. Následovalo několik raketových útoků na Golanských výšinách, za nimiž byl zřejmě Hizballáh.

Syrské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se tentokrát obrátí na generálního tajemníka OSN a na Radu bezpečnosti OSN se žádostí vyhlásit proti Izraeli sankce. Útoky označilo za "ohavný útok na svrchovanost Sýrie".

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy