"Zemřeli, když se začali uzdravovat." Lékař popisuje bombardování nemocnic v Sýrii

Aktuálně.cz Lékaři bez hranic, Aktuálně.cz
21. 3. 2021 11:49
Když dorazil na místo, nemocnice byla zřícená. Na to, co spatřil, nebyl připravený. Lékař Mazen Al-Saud přišel 15. února 2016 do práce o chvíli později. Ze své vysílačky už po cestě do práce slyšel něco o útoku. Letecké nálety a bomby. Těm padli za oběť nejen civilisté, ale i mnohá zdravotnická zařízení a kliniky.
Lékaři bez hranic - Mazen Al Saud | Video: Lékaři bez hranic

"Když jsem viděl nemocnici v troskách, byl jsem v šoku. Neměl jsem slov. Naši přátelé, pacienti, personál, zdravotní sestry a další byli uvězněni v sutinách," popisuje ráno leteckého útoku na jednu z nemocnic lékař Al Saud.

Zákon, který v roce 2012 vydala syrská vláda, postavil veškeré zdravotnické aktivity na místech držené opozicí mimo zákon. Tenhle krok připravil místní populaci o to nejzákladnější - lékařskou péči. 

Deset let válečného konfliktu v Sýrii
Autor fotografie: Olympia / Facebook

Deset let válečného konfliktu v Sýrii

Válka v Sýrii vypukla 15. března 2011. Tento seriál vychází k příležitosti 10letého výročí syrské války. Lékaři bez hranic v zemi působili již od začátku konfliktu. Podporovali síť syrských lékařů, posílali do země další personál, opravovali nemocnice a kliniky, dováželi do země zdravotnický materiál a na dálku podporovali i další zařízení. Uplynulo celé desetiletí a miliony Syřanů potřebují pomoc i nadále. Proto zůstávají i Lékaři bez hranic.

Zdroj: Aktuálně.cz

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic se i tak rozhodla spustit zdravotnické projekty tam, kde to nebylo povolené. Na začátku týmy organizace zprovoznily dvě nemocnice v Idlíbu a jednu v Aleppu. Mnoho dalších začaly v průběhu následujících let rovněž podporovat. Oddělení urgentního příjmu zprovoznily třeba i na takových místech, jako byla jeskyně nebo farma. Provozovat medicínu právě tam bylo mnohdy jedinou šancí, jak se vyhnout bombardování. Někdy ale Lékaři bez hranic podporovali i běžné nemocnice, jako byla ta ve městě Maarat an-Numán, která se rovněž stala vojenským cílem. 

Zdravotnické zařízení by se podle mezinárodního humanitárního práva nemělo nikdy stát cílem útoků. Nejen ve válce v Sýrii se to ale stávalo běžnou praxí. "Všechny nemocnice byly bombardované. Kdekoli se zprovoznila nemocnice, byla bombardovaná. To se stávalo strašně často," dodává Al Saud. 

Dr. Mazen Al Saud vystudoval medicínu na univerzitě v Aleppu. V nemocnici Maarat an-Numán působil jako chirurg-ortoped. Se svými přáteli a sousedy se rozhodl zůstat ve svém rodném městě a dále raněným pomáhat. 

 

Právě se děje

Další zprávy