"Zemřeli, když se začali uzdravovat." Lékař popisuje bombardování nemocnic v Sýrii

Aktuálně.cz Lékaři bez hranic, Aktuálně.cz
21. 3. 2021 11:49
Zdroj foto: Lékaři bez hranic Zdroj foto: Lékaři bez hranic
Když dorazil na místo, nemocnice byla zřícená. Na to, co spatřil, nebyl připravený. Lékař Mazen Al-Saud přišel 15. února 2016 do práce o chvíli později. Ze své vysílačky už po cestě do práce slyšel něco o útoku. Letecké nálety a bomby. Těm padli za oběť nejen civilisté, ale i mnohá zdravotnická zařízení a kliniky.
Lékaři bez hranic - Mazen Al Saud | Video: Lékaři bez hranic

"Když jsem viděl nemocnici v troskách, byl jsem v šoku. Neměl jsem slov. Naši přátelé, pacienti, personál, zdravotní sestry a další byli uvězněni v sutinách," popisuje ráno leteckého útoku na jednu z nemocnic lékař Al Saud.

Zákon, který v roce 2012 vydala syrská vláda, postavil veškeré zdravotnické aktivity na místech držené opozicí mimo zákon. Tenhle krok připravil místní populaci o to nejzákladnější - lékařskou péči. 

Deset let válečného konfliktu v Sýrii

Sýrie, Aleppo, před a po

Válka v Sýrii vypukla 15. března 2011. Tento seriál vychází k příležitosti 10letého výročí syrské války. Lékaři bez hranic v zemi působili již od začátku konfliktu. Podporovali síť syrských lékařů, posílali do země další personál, opravovali nemocnice a kliniky, dováželi do země zdravotnický materiál a na dálku podporovali i další zařízení. Uplynulo celé desetiletí a miliony Syřanů potřebují pomoc i nadále. Proto zůstávají i Lékaři bez hranic.

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic se i tak rozhodla spustit zdravotnické projekty tam, kde to nebylo povolené. Na začátku týmy organizace zprovoznily dvě nemocnice v Idlíbu a jednu v Aleppu. Mnoho dalších začaly v průběhu následujících let rovněž podporovat. Oddělení urgentního příjmu zprovoznily třeba i na takových místech, jako byla jeskyně nebo farma. Provozovat medicínu právě tam bylo mnohdy jedinou šancí, jak se vyhnout bombardování. Někdy ale Lékaři bez hranic podporovali i běžné nemocnice, jako byla ta ve městě Maarat an-Numán, která se rovněž stala vojenským cílem. 

Zdravotnické zařízení by se podle mezinárodního humanitárního práva nemělo nikdy stát cílem útoků. Nejen ve válce v Sýrii se to ale stávalo běžnou praxí. "Všechny nemocnice byly bombardované. Kdekoli se zprovoznila nemocnice, byla bombardovaná. To se stávalo strašně často," dodává Al Saud. 

Dr. Mazen Al Saud vystudoval medicínu na univerzitě v Aleppu. V nemocnici Maarat an-Numán působil jako chirurg-ortoped. Se svými přáteli a sousedy se rozhodl zůstat ve svém rodném městě a dále raněným pomáhat. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Americký ministr zahraničí Blinken přijel neohlášeně do Afghánistánu

Americký šéf diplomacie Antony Blinken přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. USA plánují stáhnout ze země své zbývající vojáky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy