Švýcarská koalice padla. Lidovci jsou v opozici

Lenka Málková
13. 12. 2007 10:33
Radikál Blocher nebude ministrem

Bern - Švýcarská povolební koalice se zhroutila. Lidová strana, která v říjnových volbách získala nejvíce hlasů, švýcarští lidovci, ve čtvrtek brzy ráno opustila vládu.

Reagovala tak na včerejší neúspěšnou kandidaturu známého radikála a bojovníka proti imigraci Christopha Blochera na post ministra spravedlnosti.

Jeho místo přijala umírněná Eveline Wildmer-Schlumpfová a následné rozhodnutí pravicové lidové strany fakticky ukončilo půlstoletí trvající éru takzvané konsensuální vlády, kdy byli vybíráni do vlády politici všech čtyř hlavních stran. 

Koalice čtyř stran končí

Od roku 1959 totiž vládla koalice čtyř velkých formací. Sociálních demokratů, liberálů, křesťanských demokratů a lidovců (SVP).

Lidovci v říjnových volbách do Národní rady získali 29 procent hlasů a obsadili 62 z dvou set křesel.

V souvislostech:

Člen lidovců Caspar Baader na krok Wildmer-Schlumpfové reagoval prohlášením, že nová ministryně spravedlnosti ani druhý z lidoveckých ministrů Samuel Schmidt už nejsou členy lidoveckého klubu.

"Švýcarsko má nyní vládu středu a levice," prohlásil Baader s tím, že politický systém země byl po padesáti letech obětován kvůli pocitům několika politiků.

Radikál Blocher se svými lidovci odchází do opozice.
Radikál Blocher se svými lidovci odchází do opozice. | Foto: Reuters

Blocher byl příliš radikální

Předseda sociálních demokratů Hans-Jürg Fehr s tím však nesouhlasí.

"Blocher se pro tuto vládu nehodí. Včerejší rozhodnutí je výsledkem jeho chování. Bylo toho už přílliš moc."

SVP v předvolební kampani umně využila citlivých témat, pro něž našla populistická řešení. Potýkání se s problémem kriminality cizinců na jednom plakátu kupříkladu představila jako vyhánění černých ovcí ze stáda bílých.

Ostrá slova, která z lidoveckého tábora před volbami zaznívala, ale kritizovala dokonce i OSN, která má ve švýcarské Ženevě jedno ze svých sídel.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čínká vláda zrušila kvůli koronaviru všechny oslavy Nového roku

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Město Wuchan, kde nákaza propukla, je odříznuté od světa. Nelétají tam letadla a nejezdí vlaky ani autobusy..

Na svátky kolem lunárního Nového roku se přitom obvykle na cesty za příbuznými po celé Číně, ale i do zahraničí, vydávají stamiliony lidí. Státní železniční společnost dnes uvedla, že od pátku bude lidem vracet v plné výši peníze za nevyužité jízdenky.

před 34 minutami

Peking ruší kvůli šíření viru oslavy čínského Nového roku

Ve snaze zabránit šíření nového koronaviru zrušil Peking všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku,  jehož příchod připadá na sobotu. 

Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné.

Další zprávy