Paříž/Londýn/Canberra - Dnes je tomu rovných 90 let, co skončila první světová válka.
Čtyři roky trvající konflikt mezi tzv. Ústředními mocnostmi a zeměmi Dohody si vyžádal životy dvaceti milionů lidí a zcela překreslil politickou mapu Evropy - mezi nově ustavenými zeměmi, jež vyrostly na troskách zaniklé rakouské monarchie, bylo i Československo.
Ve Francii, kde došlo k nejdelší bitvě celého konfliktu - u Verdunu - je dnes státní svátek. Za celospolečenskou událost považují výročí konce války tradičně také v Británii.
"Bláto, bláto a ještě víc bláta"
Vzhledem k časovému posunu to ale byla Austrálie, kde své oběti konfliktu (celkem 60 tisíc vojáků) uctili jako první.
"Protrpěli jsme si nejkrvavější století dějin," prohlásil u památníku válečným obětem v Canbeře australský premiér Kevin Rudd. "Pojďme si na úsvitu toho nového slíbit, že bude skutečně mírové."
V Londýně jsou dnes na tradiční ceremonii u památníku obětem války na Whitehallu očekáváni i poslední tři žijící britští váleční veteráni - Henry Allingham (112 let), Harry Patch (110) a Bill Stone (108).
Allingham sloužil v královském letectvu, Patch je tak posledním pamětníkem zákopové války, která konflikt charakterizovala. Sám své zážitky kdysi shrnul jako "bláto, bláto a ještě víc bláta smíšeného s krví".