Svět si láme hlavu, co se zadrženými somálskými piráty

Naďa Straková
23. 5. 2009 17:40
Neprokáže-li se vina obžalovaných, mohou v zemi, kde jsou souzeni, žádat o azyl
Policista hlídá zadržené piráty, kteří budou předáni keňským úřadům, aby mohli být souzeni
Policista hlídá zadržené piráty, kteří budou předáni keňským úřadům, aby mohli být souzeni | Foto: Reuters

Mogadišo - První soudní přelíčení se zadrženými somálskými piráty už se rozběhla, a svět si přesto láme hlavu, jak při procesech postupovat.

Tento týden stanulo u nizozemského soudu pět Somálců a u amerického jeden. Francie drží ve vazbě 15 Somálců. Všichni zadržení čelí obvinění z pirátství a probíhající soudní procesy s nimi jsou tak trochu pole neoraná.

Snahu dovést piráty k zodpovědnosti dále komplikují zprávy, že v Nizozemsku drženým Somálcům se ve vězení líbí a údajně přemýšlejí o podání žádosti o azyl.

To však rázem zavrhl nizozemský ministr zahraničí Maxime Verhagen.

"Trest by měl být dostatečně tvrdý natolik, aby odradil ostatní piráty. Nerad bych viděl, aby si po propuštění vesele žili v Nizozemsku," prohlásil Verhagen.

Antipirátská konference

Otázku, jak nakládat s piráty po jejich zatčení, se minulý týden snažila zodpovědět protipirátská konference konaná v Malajsii.
Rozdíly v legislativních systémech různých států jsou podle zástupců námořních sil hlavním problémem soudních procesů s piráty.

Somálští piráti dopadení v květnu španělskou vojenskou lodí v Adenském zálivu
Somálští piráti dopadení v květnu španělskou vojenskou lodí v Adenském zálivu | Foto: Reuters

Se zatčením provinilců jsou dále spojeny otázky jako například náklady na dopravu, shánění důkazů a svědků aj.

"Jakmile dotyčné převezete do státu, který jej zadržel, jakým způsobem pak budete shánět svědky a důkazy? Kdo bude hradit náklady na tyto záležitosti?" cituje britská stanice BBC Cyruse Modyho z Mezinárodní námořní organizace (IMB).

"V případě, že se provinění obžalovaným nepodaří prokázat, leží pak celé břemeno procesu na dané zemi. Vždycky tu navíc existuje možnost, že podezřelý pirát požádá o azyl," vysvětluje komplikovanou situaci Mody.

Pro většinu západních států je toto dostatečnou překážkou pro to, aby se bránily převozu zajatých pirátů na svá území.

Keňa jako východisko?

Alternativním řešením se nabízí soudit je v Keni, což už několik států prosadilo. Evropská unie a USA s Keňou dokonce podepsaly dohodu, podle které mohou piráty předat keňským soudům.

Francouzské jednotky předávají zadrženého piráta keňským úřadům
Francouzské jednotky předávají zadrženého piráta keňským úřadům | Foto: Reuters

V dané chvíli v keňské Mombase probíhá již několik procesů. Obhájci obviněných však tvrdí, že keňský stát nemá na podobné soudy dostatečně vyzrálou legislativu.

"Je sice signatářem Úmluvy OSN o mořském právu, ale zatím ji do své jurisdikce nezapracovala," cituje BBC právníka Jareda Magola, který u dvou případů žádal o propuštění, neboť jeho klienti nebyli souzeni u správného soudu.

Nekompetentní soudci

Keňští politici a právní experti jsou podobného názoru. Podle nich keňští soudci nejsou dostatečně kompetentní k tomu, aby mohli soudit případy pirátství.

"Problémem je, že všem obviněným musí být zajištěn spravedlivý proces," řekl BBC prezident Mezinárodní advokátní komory (IBA) Mark Ellis. Keňa se ale podle něj sama nedokázala vypořádat s násilníky zodpovědnými za povolební nepokoje v roce 2008.

"Odložení údajných provinilců v Keni a nezajištění spravedlivého procesu v souladu s mezinárodními standardy je nesprávné a potenciálně i nelegální," prohlásil Ellis.

Foto: Aktuálně.cz

Jeden ze zadržovaných pirátů už dokonce podal žalobu na Německo za nehumánní podmínky přelíčení, jakých se mu v Keni dostalo.

Dohodu o možnosti souzení somálských pirátů v Keni zatím nepodepsalo NATO, Rusko a Indie. Na ruských válečných lodích se v současné chvíli nachází 29 zadržených námořních zločinců a poslední zprávy hovoří o tom, že mají být přemístěni do blíže nespecifikované "třetí" země.

Pravidlo "chyť a pusť"

Nedávný úlovek portugalské námořní hlídky v Indickém oceánu. Zbraně byly zničeny, jejich majitelé propuštěni
Nedávný úlovek portugalské námořní hlídky v Indickém oceánu. Zbraně byly zničeny, jejich majitelé propuštěni | Foto: Reuters

Snahu dovést piráty k zodpovědnosti dále komplikují některé země, které je po zadržení rovnou propouštějí. Buď jim jejich zákony neumožňují piráty soudit, nebo se jednoduše chtějí vyhnout potenciálním problémům.

Posledním takový případem zůstává Portugalsko, které chyceným pirátům pouze zabavilo zbraně a všechny do jednoho je následně propustilo na svobodu.

Mnohými navrhovaný mezinárodní tribunál by však podle jiných byl příliš nákladný a právně složitý.

 

Právě se děje

Další zprávy