Krakov - Politici, historici a také bývalí vězňové si dnes připomenou v Osvětimi 65. výročí dne, kdy do vyhlazovacích táborů vstoupili vojáci 1. ukrajinského frontu Rudé armády a svět se začal naplno dozvídat o hrůze, která se v bývalých kasárnách polské armády tři roky děla.
Sovětští vojáci dorazili do Osvětimi 27. ledna 1945. Nalezli zde už ale jen 7 650 vězňů, většinu z nich na pokraji smrti hladem a vyčerpáním.
Plynové komory nacisté před příchodem Rudé armády vyhodili do vzduchu. Ve stavu, v jakém je spatřili před pětašedesáti lety Sověti, je lze vidět i dnes.
Prezident se omluvil
Celkem zemřelo v táborech Osvětim a Březina přes milion lidí. Kromě Židů také 75 tisíc Poláků, 21 tisíc Romů, 15 tisíc osob ze Sovětského svazu a dalších 15 tisíc občanů jiných států.
Pietního shromáždění se ale nezúčastní ruský prezident Dmitrij Medveděv, přestože byl pozván svým polským protějškem Lechem Kaczyńskim. Omluvil se s tím, že už má jiný program.
Rusko tak bude reprezentovat patrně ministr zahraničí Sergej Lavrov. Důvodem mohou být rusko-polské spory o interpretaci válečné historie, stejně tak jako napětí vyvolané snahou Polska hostit na svém území americkou raketovou základnu.
Mezi Polskem a Ruskem to vřelo kvůli Osvětimi před třemi lety. Chystaná ruská historická expozice podle Poláků falšovala historii a kopírovala propagandu z časů komunismu a Sovětského svazu.
Kam patří Ukrajinci a Bělorusové?
Spor se vede také o to, jak označovat lidi, kteří pocházeli ze západní Ukrajiny a západního Běloruska. Tedy území, které bylo do roku 1939 součástí Polska, ale po skončení druhé světové války je Stalin začlenil do Sovětského svazu.
Rusové je označují za občany SSSR, zatímco podle polského mínění byli občany Polska.
Přípravu na výročí Polsku zkomplikovali zloději, kteří před koncem roku ukradli známou bránu s nápisem Arbeit macht frei. Byli však dopadeni a nápis je již opět na svém místě.
První plynování cyklonem B provedli nacisté v září 1941 v podzemních kobkách Bloku 11, takzvaného Bloku smrti. Obětmi byli sovětští váleční zajatci.
Tábory Osvětim I a Osvětim II - Březinka jsou od sebe vzdálené tři kilometry. Vstup do obou je zdarma. UNESCO zařadilo tábory v roce 1979 na seznam světového kulturního dědictví.
V Osvětimi I je k vidění rekonstrukce vězeňských cel a také výstava věcí, které po obětech zůstaly. Lidské vlasy, kufry, boty, hygienické potřeby, brýle, nádobí. Zachovaly se budovy pro vězně, strážní věže, kremační pece i šibenice.