Svět se ptá Indie a Pákistánu: Schyluje se k válce?

Reuters Simona Holecová, Reuters
27. 12. 2008 14:43
Pákistán začal přesouvat své jednotky k indickým hranicím

* Nově jsme doplnili vyjádření pákistánského premiéra, který tvrdí, že jeho země válku nechystá, ale musí být připravena se bránit.

Dillí/Islámábád - Spory mezi Pákistánem a Indií se znovu hrotí.

Agentura Reuters s odvoláním na armádní zdroje uvedla, že Pákistán začal přemísťovat své jednotky, trvale usazené u hranic s Afghánistánem a čítající na dvacet tisíc mužů, k indické hranici. A vojákům velitelé zrušili dovolené i veškeré opušťáky.

Armádu mobilizuje i Indie, byť to zatím oficiálně nepřiznala. Indický premiér Manmóhan Singh nicméně absolvoval schůzku s náčelníkem pozemních, leteckých a námořních sil a žádal i informace, zda a jak jsou vojska připravená nastoupit k obraně Indie v možném válečném konfliktu.

Tři války, čtvrtá málem

Situace je o to vážnější, že v obou případech jde o jaderné mocnosti. Indie i Pákistán úspěšně testovaly svůj jaderný arzenál naposledy v roce 1998.

Nepřehlédněte:
Autor fotografie: Reuters

Nepřehlédněte:

Od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 se utkaly již ve třech válkách, prakticky vždy pak šlo o Kašmír. Ten si mezi sebe obě mocnosti rozdělily právě v roce 1947, a právě od té doby si ho každá z nich nárokuje celý. Situaci navíc komplikuje fakt, že v Kašmíru operuje početná skupina radikálních separatistů, kteří chtějí nezávislost buď na Indii, nebo na Pákistánu, případně na obou.

Jen krůček od války se země ocitly i před sedmi lety, kdy na indický parlament zaútočili radikálové. Ačkoli se incident nikdy přesně nevyjasnil, Indie oznámila, že teroristé pocházeli z Pákistánu a konflikt jen tak tak neskončil v otevřené vojenské řeži.

Podobná situace nastala i nyní. V listopadu zaútočili na několik míst v Bombaji teroristé. Při indickém "11. září" zahynulo na nádražích, v přepychových restauracích či luxusních hotelech na 170 lidí, dalších více než 200 utrpělo zranění.

Jediný přeživší atentátník pak při výslechu údajně řekl, že pochází se skupiny Laškare tajjaba. Programem této málo známé skupiny je boj o odtržení indické části Kašmíru a její připojení k Pákistánu.

Pákistán se vzápětí ostře ohradil, že by měl s útoky cokoli společného. Následovaly diplomatické přestřelky. Nyní už Indie nabádá své občany, aby omezili cestování do sousední země. "Může být nebezpečné cestovat nebo pobývat v Pákistánu," stojí v prohlášení, které v pátek vydalo Ministerstvo zahraničí v Dillí.

Akce? Ne, jen reakce, zní z Islámábádu

Situace znepokojila i Bílý dům. "Doufáme, že žádná ze stran nepodnikne kroky, které by vedly ke zbytečnému zvýšení napětí v těchto již tak napjatých časech," citovala agentura AP mluvčího Bílého domu Gordona Johndroea.

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání následně přispěchal s vysvětlením. Jeho země si válku nepřeje, jen mobilizuje, aby byla schopna zareagovat na případnou indickou agresi. "Ujišťuji, že nepodnikneme žádnou akci. Budeme jen reagovat. My nebudeme ti, kdo se vrhnou do neopatrného dobrodružství, ale zároveň jsme schopni ubránit svou zemi," řekl premiér v Islámábádu.

 

Právě se děje

Další zprávy