Riceová je v Indii, chce uklidnit vztahy s Pákistánem

Reuters Reuters
3. 12. 2008 11:24
Napětí mezi regionálními rivaly po teroristickém útoku v Bombaji opět vzrostlo
Foto: Reuters

Dillí - Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová přiletěla do Indie, aby se pokusila uklidnit napětí mezi druhou nejlidnatější zemí světa a sousedním Pákistánem.

To vzrostlo minulý týden poté, co dobře vycvičení teroristé - označovaní jako Dekkánští mudžahedíni - zaútočili na několika místech Bombaje a během desítky hodin trvajícího dramatu zabili 183 lidí.

Už od samotného počátku podezírali indičtí představitelé Pákistánce. Vyšetřovatelé navíc oznámili, že jim jeden ze zadržených ozbrojenců při výslechu řekl, že dostal k rozpoutání teroru v indickém velkoměstě příkaz od nadřízených v Pákistánu.

Islámábád jakákoliv nařčení odmítá a útoky na Bombaj odsoudil. Preventivně ale přesunul k hranicím s Indií část armády.

"Teď je ten správný čas, aby všichni spolupracovali a činili tak transparentně, zejména to platí o Pákistánu," prohlásila Riceová podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Dillí. "Musíme jednat naléhavě a odhodlaně," dodala.

 

Riceová se má během návštěvy sejít s premiérem Manmohanem Singhem, který čelí v poslední době tlaku opozice, jež tvrdí, že je slabý. S ministryní přiletěl i armádní expert, námořní admirál Mike Mullen. Ten by měl jednat s vojenskými představiteli obou zemí a podle agentury Reuters by měl navštívit i některé z indických jaderných zařízení.

Chtějí předejít dalšímu z řady ozbrojených konfliktů, které ostatně nejsou mezi oběma zeměmi výjimečné. Za posledních šest desetiletí spolu vedly tři války, menších rozmíšek bylo podstatně více.

Indie dlouhodobě viní Pákistán z nečinnosti a podpory terorismu. Obdobné výhrady mají k Islámábádu i Spojené státy. Na severu země totiž podle Washingtonu operují radikálové z afghánského Talibanu a teroristické sítě Al-Káida.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy