Svět se díky němu dozvěděl o mučení v ruských vězeních. Teď chtějí Saveljeva zatknout

ČTK ČTK
23. 10. 2021 14:01
Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky němuž se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí páchaném v ruských věznicích na trestancích. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záznam ve federální databázi ministerstva vnitra.
Ruská věznice - Ilustrační foto.
Ruská věznice - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V příslušných moskevských vládních dokumentech se objevila stručná informace, že Sergej Saveljev, narozený v Minsku v roce 1989, je hledaný na základě článku trestního zákoníku. Další detaily nejsou v análech uvedeny.

Saveljevovo jméno vešlo v obecnou známost poté, co ruské úřady začaly vyšetřovat zprávy o mučení ve věznicích, protože se na veřejnost dostalo video zachycující znásilňování spoutaného trestance ve vězeňské nemocnici v Saratovské oblasti. Záznam zveřejnila na svém účtu na sociální síti Telegram nevládní organizace Gulagu.net.

Zároveň uvedla, že od informátora obdržela více než tisícovku videí potvrzujících systematické mučení v ruských věznicích. Některé další záběry následně rovněž zveřejnila. Z materiálů podle Gulagu.net vyplývá, že vězni jsou týráni, aby se přiznali ke spáchání zločinů nebo aby přistoupili na spolupráci s dozorci.

Informátorem se ukázal být dříve vězněný programátor Saveljev. V poskytnutých rozhovorech uvedl, že byl v trestanecké kolonii najat na práce spojené se správou elektronických dokumentů a videozáznamů, díky čemuž získal přístup k videoarchivu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Spojené státy, EU, Británie a Kanada oznámily nové sankce proti Bělorusku, které viní z porušování práv a organizování migrace, píše AFP.

Další zprávy