Svět i Češi požadují reformu kapitalismu, prý nefunguje

Lucie Kalivodová
9. 11. 2009 15:30
V rámci výzkumu vyšlo také najevo, že po celém světě není jednotný názor na to, zda byl konec Sovětského svazu dobrou věcí či nikoli
víkendový nával v brněnské Olympii
víkendový nával v brněnské Olympii | Foto: Veronika Skálová

Londýn - Dvacet let po pádu Berlínské zdi je většina lidí nespokojena s kapitalismem a neregulovaným systémem volného trhu. Ukazuje to průzkum, který britský mediální gigant BBC provedl v sedmadvaceti zemích světa.

Systém volného trhu funguje dobře podle pouhých jedenácti procent dotázaných. Ostatní se domnívají, že kapitalismus potřebuje reformu.

V rámci průzkumu vyšlo také najevo, že po celém světě není jednotný názor na to, zda byl konec Sovětského svazu dobrou věcí či nikoli. Němci, Britové a Francouzi hodnotili tento fakt kladně, v Egyptě, Indii, Keni a Indonésii naopak.Třiašedesát procent Čechů hodnotí rozpad SSSR za pozitivní událost, čtrnáct procent dotázaných za negativní a třiadvacet procent respondentů svůj názor neuvedlo.

V roce 1989 bylo ustavení kapitalismu a volného trhu pro obyčejné lidi z východní a střední Evropy velkým vítězstvím.

Padá to, padá.
Padá to, padá. | Foto: Reuters

Nyní ale důvěra v tento systém - hlavně kvůli důsledkům finanční a ekonomické krize za posledních dvanáct měsíců - poklesla. BBC se dotazovala více než 29 tisíc lidí v sedmadvaceti zemích světa. Pouze ve Spojených státech a v Pákistánu se více než pětina lidí domnívá, že kapitalismus v současné podobě funguje dobře.

Téměř čtvrtina si naopak myslí, že má tento systém vážné nedostatky. Ve Francii je o tom přesvědčeno dokonce třiačtyřicet, v Mexiku osmatřicet a v Brazílii pětatřicet procent lidí.

Podle BBC je ve všech státech patrná silná touha po vyváženějším přerozdělení bohatství - ve 22 zemích se pro to vyslovila většina dotázaných.

Z průzkumu vyplývá také další globální konsenzus: téměř všude ve světě si lidé přejí, aby vlády zemí obchod regulovaly aktivněji. Výjimkou je pouze Turecko, ve kterém většina dotázaných požaduje menší zasahování státu do obchodních záležitostí.

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte na blogu Tomáše Klvani: Je nemravné vydělávat „hodně peněz"?

V České republice je podle průzkumu nespokojenost s kapitalismem o něco nižší, ale i tak si pětapadesát procent Čechů myslí, že kapitalismus by potřeboval reformy a regulace. Dvaadvacet procent se domnívá, že by byl potřeba alternativní systém a devatenáct procent dotázaných v ČR je s kapitalismem spokojeno tak, jak je.

Většina Čechů se domnívá, že vláda by měla mít větší úlohu v rozhodování i ve vlastnictví majoritních průmyslových odvětví. Devatenáct procent si myslí, že by se její nynější úloha neměla měnit. Patnáct procent obyvatel ČR je naopak v tomto směru pro omezení úlohy vlády.

Ve všech dotázaných zemích se pro větší úlohu vlády vyslovuje sedmašedesát procent lidí.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 46 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy