reklama
 
 

Svět demonstroval za mír v Kolumbii. Praha se přidala

5. 2. 2008 9:55
Na protest proti FARC vyšly do ulic stovky tisíc lidí

Praha - "Není to fyzická bolest, která mě drží, ani řetěz na mém krku, který mě mučí, ale duševní agonie, zloba zlého a lhostejnost dobrého".

Právě citát Luise Mendiety si jako své motto vybrali organizátoři protestních pochodů, které se včera konaly ve 27 městech v jihoamerické Kolumbii a v další více než stovce měst na celém světě.

Do ulic se vydaly stovky tisíc Kolumbijců, aby demonstrovaly za ukončení krvavého boje, který Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) vedou s kolumbijskou vládou více než čtyřicet let.

Plukovníka Luise Mendietu drží ozbrojenci proti jeho vůli na neznámém místě v džungli už devět let.

Od Bogoty po Prahu

Do protestů se zapojili lidé z Austrálie, Evropy, Japonska, Jižní a Severní Ameriky a také z Prahy. V pondělí v šest hodin večer se na Náměstí Republiky sešla asi stovka lidí, převážně z pražské kolumbijské komunity.

"Chceme říci, že FARC nereprezentují kolumbijský lid," řekla Aktuálně.cz hlavní koordinátorka protestů pro Českou republiku Sandra Huérfano.

"My jsme lid. Máme různá politická i náboženská přesvědčení, ale jsme unavení z násilí, které tato guerilla způsobuje. Chceme Kolumbii beze zbraní a bez násilí."

Růže z Kolumbie

Demonstranti zabalení do kolumbijských vlajek skandovali ve španělštině, češtině a angličtině hesla "konec s FARC", "konec s vraždami", "konec s únosy" a "my jsme Kolumbie".

Kolemjdoucím rozdávali informační letáky a bílé růže přivezené přímo z kolumbijských květinových plantáží.

FARC drží podle vládních statistik přibližně 750 rukojmích kvůli výkupnému i coby politické zajatce.

Ozbrojenci tvrdí, že zastupují kolumbijské venkovany. Jak Evropská unie, tak Spojené státy ale FARC vedou na seznamu teroristických organizací. Je také namočena do obchodu s drogami.

Jsme tu všichni: pravice i levice

V Kolumbii, kde dostávali lidé kvůli demonstracím dovolenou a žáci volno ze školy, však protesty vyvolaly i spory.

Někteří příbuzní rukojmích se obávají, že takovéto iniciativy mohou postavení zajatců zhoršit. Jiní upozorňují, že by se měly konat demonstrace proti všem ozbrojeným skupinám, například pravicovým paravojenským jednotkám.

Čeští Kolumbijci v tom ale mají jasno.

"Nepřišli jsme sem dělat politická prohlášení. Nemáme žádná doporučení. Chceme říct, že FARC nejsou Kolumbie," řekla jedna z organizátorek pražské demonstrace, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Ozvala se i sama guerilla, když o víkendu oznámila, že propustí tři ze zadržovaných rukojmích. Podle Huérfano se může jednat o reakci na připravovanou demonstraci.

"Je to jen spekulace, ale domnívám se, že se chtěli ukázat před světem v lepším světle," řekla koordinátorka Aktuálně.cz.

autor: Roman Gazdík | 5. 2. 2008 9:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama