Svět demonstroval za mír v Kolumbii. Praha se přidala

Roman Gazdík
5. 2. 2008 9:55
Na protest proti FARC vyšly do ulic stovky tisíc lidí
Protesty proti FARC v kolumbijské Cartageně.
Protesty proti FARC v kolumbijské Cartageně. | Foto: Reuters

Praha - "Není to fyzická bolest, která mě drží, ani řetěz na mém krku, který mě mučí, ale duševní agonie, zloba zlého a lhostejnost dobrého".

Právě citát Luise Mendiety si jako své motto vybrali organizátoři protestních pochodů, které se včera konaly ve 27 městech v jihoamerické Kolumbii a v další více než stovce měst na celém světě.

Do ulic se vydaly stovky tisíc Kolumbijců, aby demonstrovaly za ukončení krvavého boje, který Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) vedou s kolumbijskou vládou více než čtyřicet let.

Plukovníka Luise Mendietu drží ozbrojenci proti jeho vůli na neznámém místě v džungli už devět let.

"My jsme Kolumbie, konec s FARC," skandovali čeští Kolumbijci na náměstí republiky.
"My jsme Kolumbie, konec s FARC," skandovali čeští Kolumbijci na náměstí republiky. | Foto: Roman Gazdík

Od Bogoty po Prahu

Do protestů se zapojili lidé z Austrálie, Evropy, Japonska, Jižní a Severní Ameriky a také z Prahy. V pondělí v šest hodin večer se na Náměstí Republiky sešla asi stovka lidí, převážně z pražské kolumbijské komunity.

"Chceme říci, že FARC nereprezentují kolumbijský lid," řekla Aktuálně.cz hlavní koordinátorka protestů pro Českou republiku Sandra Huérfano.

"My jsme lid. Máme různá politická i náboženská přesvědčení, ale jsme unavení z násilí, které tato guerilla způsobuje. Chceme Kolumbii beze zbraní a bez násilí."

Růže z Kolumbie

Demonstranti zabalení do kolumbijských vlajek skandovali ve španělštině, češtině a angličtině hesla "konec s FARC", "konec s vraždami", "konec s únosy" a "my jsme Kolumbie".

Kolemjdoucím rozdávali informační letáky a bílé růže přivezené přímo z kolumbijských květinových plantáží.

FARC drží podle vládních statistik přibližně 750 rukojmích kvůli výkupnému i coby politické zajatce.

Ozbrojenci tvrdí, že zastupují kolumbijské venkovany. Jak Evropská unie, tak Spojené státy ale FARC vedou na seznamu teroristických organizací. Je také namočena do obchodu s drogami.

Jsme tu všichni: pravice i levice

V Kolumbii, kde dostávali lidé kvůli demonstracím dovolenou a žáci volno ze školy, však protesty vyvolaly i spory.

Někteří příbuzní rukojmích se obávají, že takovéto iniciativy mohou postavení zajatců zhoršit. Jiní upozorňují, že by se měly konat demonstrace proti všem ozbrojeným skupinám, například pravicovým paravojenským jednotkám.

"Nejsme politická demonstrace, chceme mír," říká Sandra Huérfano.
"Nejsme politická demonstrace, chceme mír," říká Sandra Huérfano. | Foto: Roman Gazdík

Čeští Kolumbijci v tom ale mají jasno.

"Nepřišli jsme sem dělat politická prohlášení. Nemáme žádná doporučení. Chceme říct, že FARC nejsou Kolumbie," řekla jedna z organizátorek pražské demonstrace, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Ozvala se i sama guerilla, když o víkendu oznámila, že propustí tři ze zadržovaných rukojmích. Podle Huérfano se může jednat o reakci na připravovanou demonstraci.

"Je to jen spekulace, ale domnívám se, že se chtěli ukázat před světem v lepším světle," řekla koordinátorka Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy