Další fiasko v případu kolumbijských rukojmích

Roman Gazdík
3. 1. 2008 14:15
Venezuelské vrtulníky letěly do Kolumbie marně
Venezuelské vrtulníky v kolumbijském Villavicenciu.
Venezuelské vrtulníky v kolumbijském Villavicenciu. | Foto: Reuters

Bogota - Celé vánoční svátky žila Kolumbie zprávou tamních partyzánů, že propustí tři z téměř padesáti zadržovaných politických rukojmích.

Mělo jít o bývalou viceprezidentskou kandidátku Claru Rojasovou, jejího v zajetí narozeného syna Emmanuela a bývalou poslankyni Consuelo Gonzálezovou.

Rojasová je v zajetí od února 2002, Gonzálezová ještě o půl roku déle.

"Pevně doufáme, že to bude první krok v dlouhém procesu, který nejdříve vyřeší krizi s rukojmími, a pak i nalezne mírové řešení konfliktu, který zmítá Kolumbií více než čtyřicet let," oznámil minulý čtvrtek po svém příjezdu do Caracasu speciální vyslanec brazilského prezidenta Marco Aurelio García.

Akce však znovu skončila krachem.

I Oliver Stone odjel s prázdnou

Do venezuelského Caracasu se vedle příbuzných rukojmích vydali i zástupci dvou evropských (Francie, Švýcarsko) a čtyř latinskoamerických zemí (Argentina, Bolívie, Ekvádor, Kuba).

Oliver Stone a Hugo Chávez ve venezuelském Santo Domingu. Americký režisér však přiletěl nadarmo.
Oliver Stone a Hugo Chávez ve venezuelském Santo Domingu. Americký režisér však přiletěl nadarmo. | Foto: Reuters

Přímo do místa očekávaného předání zajatců - kolumbijského města Villavicencio - zavítal i americký režisér Oliver Stone, který o rukojmích hodlal natočit dokument.

Chávez svolal novináře a kreslil jim na tabuli, kudy venezuelské vrtulníky do Kolumbie poletí, a jak se odsud rukojmí zase dostanou zpět do Caracasu. 

Všichni však čekali marně. Rukojmí propuštěna nebyla a záchranná operace skončila hádkami a vzájemným obviňováním. Stejně jako na počátku prosince, kdy se jednalo o výměně všech politických rukojmích za 500 "guerrilleros" v kolumbijských věznicích.

Horký kolumbijský brambor

Drobit se vše začalo již minulý čtvrtek, kdy kolumbijská vláda dala Chávezovi ultimátum, aby akce netrvala déle než do neděle. To se nelíbilo Francii, jejíž občanku Íngrid Betancourtovou guerilly také zadržují.

Podle agentury IPS kvůli tomu dokonce kolumbijskému prezidentovi Álvaro Uribemu volal jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy, který z osvobození Betancourtové udělal prioritu své zahraniční politiky. Ultimatum pak bylo v pátek opět zrušeno.

Venezuelské vrtulníky pak na místo sice dolétly, ale předávka se neuskutečnila.

V dopise, který zástupci FARC Chávezovi poslali, viní z fiaska vojenské operace kolumbijské armády, které podle guerill Uribe v oblasti nařídil.

Kolumbijská vláda tato tvrzení označila za lživá. Podle ní leží odpovědnost zcela na bedrech partyzánů. 

Kde je ten Emmanuel?

K dalšímu veletoči v celé kauze došlo na počátku týdne. Álvaro Uribe totiž oznámil, že guerilly nemohly malého Emmanuela vůbec předat, protože ho od roku 2005 nemají. Podle prezidenta žije chlapeček už dva roky v dětském domově.

FARC? Prachsprostí lháři! Uribeho pondělní projev ve Villavicenciu.
FARC? Prachsprostí lháři! Uribeho pondělní projev ve Villavicenciu. | Foto: Reuters

Nyní se čeká, zda tuto informaci potvrdí i testy DNA. Výsledky budou zřejmě známy příští týden. 

"Ať už bude výsledek testu DNA v případě malého Emmanuela jakýkoliv, je jisté,... že buď Uribe nebo FARC utrží hroznou ostudu," shrnul pocity zklamaných Kolumbijců komentátor listu El País Gustavo Duncan.

Od roku 2002, kdy byl Uribe zvolen, nedošlo v mírových jednáních mezi vládou a partyzány k žádnému pokroku. Dva kolumbijští vojáci - Pablo Moncayo a Libio Martínez - tak ve společnosti FARC tento rok "oslaví" desáté výročí svého zajetí.

 

Právě se děje

Další zprávy