Švédská ministryně odstoupila po jízdě pod vlivem alkoholu. Zklamala jsem, řekla na rozloučenou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 8. 2016 12:47
Silniční kontrola, při které jí policisté naměřili 0,2 promile alkoholu nakonec stála švédskou ministryni pro vyšší vzdělávání Aidu Hadžialičovou funkci. "Chápu, že jsem řadu lidí zklamala. Jsem na sebe naštvaná a hluboce toho lituji," uvedla Aida Hadžialičová, když v sobotu oznámila svoji rezignaci. Policie zastavila Hadžialičovou ve čtvrtek večer v přístavním městě Malmö.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Stockholm - Švédská ministryně pro vyšší vzdělávání Aida Hadžialičová rezignovala na svůj post v menšinové vládě premiéra Stefana Löfvena poté, co ji policejní hlídka během silniční kontroly usvědčila z řízení pod vlivem alkoholu.

Policisté ministryni naměřili 0,2 promile alkoholu v krvi, Hadžialičová pak přiznala, že za volant usedla po vypití dvou sklenek vína.

"Byla to největší chyba mého života... a přebírám za ni odpovědnost. Oznamuji proto svou rezignaci na funkci ministryně," řekla devětadvacetiletá politička na tiskové konferenci. "Chápu, že jsem řadu lidí zklamala. Jsem na sebe naštvaná a hluboce toho lituji," dodala.

Policie zastavila Hadžialičovou ve čtvrtek večer v přístavním městě Malmö. Naměřených 0,2 promile alkoholu v krvi je přesně tím množstvím, které už švédské zákony netolerují. Politička proto téměř jistě přijde o řidičské oprávnění a hrozí jí až šest měsíců vězení.

Ministryně je – stejně jako například fotbalista Zlatan Ibrahimovič – bosenského původu. Do Švédska se dostala spolu s rodiči v roce 1992, kdy jí bylo pět let.

Vystudovaná právnička je členkou sociální demokracie a do vlády byla jmenována před dvěma lety jako vůbec první muslimka v historii země.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy