Tokio - Japonsko se rozhodlo zapojit do boje proti somálským pirátům. Japonský ministr obrany Jasukazu Hamada nařídil vyslat do problematické zóny kolem Afrického rohu vojenské lodě. Informoval o tom britský server BBC.
Zatím není známo, kolik japonských plavidel a kdy přesně by do Adenského zálivu měla dorazit.
Věc totiž nejprve bude muset projít schvalovacím procesem v parlamentu, což může zabrat bezmála měsíc.
Vysláním válečných lodí do postižené oblasti se japonské námořnictvo připojuje k rozrůstajícímu se počtu zemí, jež se rozhodly chránit obchodní lodě, které jednu z nejvytíženějších námořních tras na světě využívají.
"Aktivity pirátů u pobřeží Somálska představují velkou hrozbu nejen pro Japonsko, ale i pro celý svět, a je to problém, který je nutné naléhavě řešit," prohlásil ministr Hamada.
Doposud sice nebyla unesena žádná japonská loď, nechala se slyšet japonská vláda, ale piráti již na japonské lodě třikrát vystřelili. Nikdo při tom nebyl zraněn.
Dnes oznámenému rozhodnutí předcházela v japonské vládě několikaměsíční debata.
Podle japonské poválečné ústavy jsou totiž vojenské aktivity země přísně omezeny a prakticky zredukovány na defenzívu.
Členové vládnoucí strany však uspěli s argumentem, že boj proti pirátství je bojem proti zločinům páchaným na otevřeném moři, a nikoli útočným vojenským zásahem.
Společné úsilí
Koncem roku vyslala do oblasti své dva nejmodernější torpédoborce také Čína.
Jejich posláním je podle slov čínských úřadů chránit čínské lodě převážející humanitární pomoc. Ze strany Pekingu jde o bezprecedentní postup, neboť Čína se do aktivit, jež by mohly být považovány za vměšování do záležitostí jiných zemí, téměř nikdy nepouští.
V Adenském zálivu "hlídkují" také lodě z Jižní Koreje, Velké Británie, Spojených států, Íránu, Ruska, Francie či Německa.
Spojené národy počátkem prosince loňského roku rozšířily o rok mandát zemím, které do somálských vod vysílají své lodě na pomoc v boji proti pirátství a ozbrojeným přepadením. Svou historicky první námořní misi do oblasti vyslala i Evropská unie.