Lídři EU se postavili za Británii: Za útok nervovým plynem stojí Rusko

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2018 22:55
Konkrétní sankce proti Rusku se údajně od summitu čekat nedají.
Foto: Reuters

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie souhlasí s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou v jihobriském Salisbury je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. Uvedl to na twitteru předseda unijních summitů Donald Tusk s tím, že podle summitu není jiné věrohodné vysvětlení.

Britská premiérka Theresa Mayová už ve čtvrtek o kauze při zvláštní schůzce jednala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Krátce před začátkem pracovní večeře setkal s britskou premiérkou i předseda české vlády Andrej Babiš. O výsledku tohoto jednání ale zatím nic známo není.

"Paní premiérka projevila zájem o tu schůzku," řekl Babiš českým novinářům krátce před jednáním a připomněl, že se už v Praze sešel s britským velvyslancem. "Určitě si počkám na názor ostatních kolegů," zdůraznil v reakci na otázku, jestli Česko přijme vůči Rusku nějaká opatření podobná těm, která minulý týden přijala Británie.

Mayová nyní zástupce sedmadvaceti členských zemí EU informuje o podrobnostech útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém městě Salisbury. Podle jejího dřívějšího vyjádření oba otrávila nervově paralytická látka novičok, která podle ní může pocházet jen z Ruska. Moskva o víkendu uvedla, že látka mohla být vyrobena například i v Česku, na Slovensku, ve Švédsku, USA či dokonce v Británii.

Jak potrestat Rusko?

Očekává se, že premiéři a prezidenti zemí EU vyjádří Londýnu solidaritu a že prohlásí, že britské hodnocení ruské odpovědnosti berou "mimořádně vážně". Ohlášení jakýchkoli konkrétních kroků ve vztahu k Rusku, například sankcí či vyhoštění diplomatů, se po dnešním jednání čekat nedá.

O kauze otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery jednal Babiš už dopoledne s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Po schůzce premiér označil za lež tvrzení Ruska, že by nervově paralytická látka použitá v Salisbury mohla pocházet i z Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy