Summit EU začal vzpomínkou na mrtvé z první světové války

ČTK ČTK
26. 6. 2014 19:40
Premiéři a prezidenti osmadvaceti členských států EU v Ypres minutou ticha uctili památku padlých.
David Cameron, Francois Hollande a Angela Merkelová v Ypres.
David Cameron, Francois Hollande a Angela Merkelová v Ypres. | Foto: Aktuálně.cz

Ypres (Belgie)/Brusel - Připomínkou padlých z první světové války v belgickém městečku Ypres ve čtvrtek netradičně začal pravidelný summit Evropské unie. Český premiér Bohuslav Sobotka při této příležitosti prohlásil, že považuje EU za instituci, která je schopná dlouhodobě v Evropě udržet mír a je rád, že k tomu může Česko přispívat.

Svět si letos připomíná 100. výročí začátku války. Konflikt vypukl 28. července 1914, kdy Rakousko-Uhersko vypovědělo válku Srbsku. Vyvolalo tím řetězovou reakci vedoucí k válce světové s miliony mrtvých.

Premiéři a prezidenti osmadvaceti členských států EU nejprve v Ypres u Meninské brány minutou ticha uctili památku padlých a prezident EU Herman Van Rompuy spolu s předsedou Evropské komise Josém Barrosem u ní položili věnec z bílých květin. Na bráně jsou vytesána jména 55.000 obětí bitvy u Ypres, v níž byl poprvé použit bojový plyn. Nedaleko památníku pak lídři EU odhalili kruhovou lavičku s nápisem "Mír" ve všech 24 oficiálních jazycích unie, do níž vsadili rudé květy s vlajkami členských států a EU.

"Je to pěkný symbolický okamžik, protože Evropská unie vznikla na základě zkušeností dvou hrozných válek," řekl českým novinářům ještě před pietním aktem premiér Sobotka. "Je dobře, že Evropa dnes vytváří nejlepší preventivní opatření proti tomu, aby se války na našem kontinentě opakovaly. Evropská unie je instituce, která je schopna dlouhodobě udržovat mír na našem kontinentu a já jsem rád, že Česká republika jako členská země tomu může také pomáhat," dodal předseda vlády.

Po slavnostním aktu se s ostatními účastníky vrcholné schůzky odebral na večeři na místní radnici, při níž státníci debatují o strategické agendě unie v příštích letech. Kromě přípravy energetické unie zmenšující závislost na dovozu surovin z Ruska, mají diskutovat o podpoře hospodářského rozvoje EU a tvorbě pracovních míst, ochraně základních svobod a efektivní společné zahraniční politice.

Hlavní část jednání summitu se ale odehraje v pátek v Bruselu. Na úvod tam Ukrajina, Gruzie a Moldavsko podepíší asociační dohody s EU. Pak budou účastníci mluvit nejen o ukrajinské krizi a případném zostření sankcí proti Rusku, ale především o otázce, koho členské země navrhnou Evropskému parlamentu, aby na podzim nahradil Barrosa v čele Evropské komise.

Největším favoritem je i přes přetrvávající britský odpor bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, prosazovaný Evropskou lidovou stranou a podporovaný i evropskými socialisty. "Podle toho, co jsem tu dnes slyšel, tak má pan Juncker velkou šanci, aby v Evropské radě (na unijním summitu) i v Evropském parlamentu získal podporu," řekl k tomu Sobotka. O obsazení dalších klíčových postů v čele EU by měli lídři osmadvacítky rozhodovat na mimořádném summitu, který se nejspíš uskuteční 17. července.

 

Právě se děje

Další zprávy