Strach ze Suezu. Kapitáni se ho zbavují na přesné replice pod Alpami

Port Revel se nachází ve francouzských lesích nedaleko Alp. Tréninkové centrum má přesnou repliku Suezského průplavu, která je ale 25krát menší. Slouží kapitánům a lodivodům, aby si nacvičili, jak mají proplouvat samotným Suezem. Jde o dovednost, které se dostalo pozornosti poté, kdy za silného větru a písečné bouře ucpala obří nákladní loď Ever Given minulý měsíc na šest dní egyptský průplav.
Jediné, co nedokážeme, je simulovat písečnou bouři, říká ředitel tréninkového centra, které je zmenšenou replikou egyptského kanálu. | Video: Reuters

"Hloubka, břehy, tvar kanálu, přesně odpovídají tomu skutečnému průplavu před rozšířením v roce 2015. Lidi tady pracují jak v běžných podmínkách, tak v nouzových situacích, které jim můžeme nasimulovat. Jediné, co nedokážeme, je písečná bouře," říká ředitel tréninkového centra Francois Mayor.

Stážisté se v Port Revel snaží proplouvat na zmenšených modelech obřích kontejnerových lodí. Během výcviku na replice Suezského kanálu instruktoři simulují problémy s řízením a výpadky motoru, aby zjistili, jak účastníci reagují. "Je zde malý manévrovací prostor. Musíte být velmi soustředěný," tvrdí Mayor.

V Port Revel nejde ale jen o Suez, jsou zde i další repliky některých nejsložitějších míst v globální lodní přepravě. K dispozici je mimo jiné malý sanfranciský záliv nebo napodobenina Port Arthur v Texasu pro lekce kotvení a manévrování výletních lodí a tankerů v přeplněných přístavech. K využití jsou i podvodní turbíny, které simulují proudy a vlny.

"Po každé nehodě k nám přicházejí noví klienti. Náklady na výcvik v Port Revel nejsou nic proti tomu, když se vám jen na jeden den zasekne loď skutečně," dodává ředitel centra Mayor.

 

Právě se děje

před 7 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy