Fotoreportáž z místa, kam by Václava Klause nedostali

Foto: Monika Horáková
Monika Horáková
11. 6. 2011 23:33

Sudetoněmecké dny se letos konaly již po dvaašedesáté, tentokrát v Augšpurku a opět je provázelo česko-německé mediální napětí. Nejprve v sobotu předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Franz Pany vyzval Václava Klause, aby napodobil nedávnou omluvu britské královny Alžběty II. vůči Irsku za několikasetletý útlak a podobná smířlivá slova pronesl k sudetským Němcům, kteří byli po druhé světové válce vysídleni z tehdejšího Československa.

Odpověď českého prezidenta, který se snaží profilovat jako ochránce "národních zájmů" na sebe nenechala dlouho čekat. Václav Klaus požadavek na omluvu rezolutně odmítl a označil žádost z Augšpurku - v době výročí vyhlazení Lidic - za výraz "lidské necitlivosti a nepoučitelnosti".

Mediální kolečko reakcí pak v neděli uzavřel mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt, když prohlásil, že mu Klausova slova připomněla dobu před rokem 1989: "Absolutně nerozumím tomu, proč se prezident země, která se ve velké většině hlásí k evropské jednotě, proč prezident země, kde se zrodila evropská myšlenka, a proč prezident země, kde si lidé, díky bohu, znovu odvážně kladou otázky ohledně nepohodlných témat, jako je vyhnání (sudetských Němců), tak proč tento prezident musí tento sudetoněmecký den napadat způsobem, který připomíná dobu před rokem 1989."

Zveme vás na fotoreportáž do zákulisí sjezdu, který by Václav Klaus pravděpodobně nikdy nenavštívil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy