Canberra - Mír je zásadním předpokladem pro řešení problémů dnešního globalizovaného a vzájemně propojeného světa a války nejsou "ekonomicky životaschopné".
Převedeno do řeči čísel - v důsledku konfliktů přichází svět o 7,2 bilionu dolarů (137 bilionů korun) ročně.
Vyplývá to ze společné studie australského Institutu pro ekonomiku a mír (IEP) a mezinárodní organizace Ekonomové za mír a bezpečnost (EPS). Studie byla uveřejněna ve stejné době jako každoroční žebříček IEP měřící stav míru ve světě, jehož data byla při výzkumu využita.
"Globální problémy vyžadují globální řešení a tato řešení vyžadují spolupráci v míře dosud v lidské historii nepoznané," píší výzkumníci.
"Mír vytváří to nejlepší prostředí, ve kterém mohou existovat ostatní aktivity vedoucí k lidskému rozvoji. V tomto smyslu je mír prostředkem, který usnadňuje vytvořit to nejlepší prostředí, ve kterém mohou dělníci vyrábět, obchodníci prodávat, podnikatelé a vědci inovovat a vlády regulovat."
Podle studie by se ukončením ozbrojených konfliktů ušetřilo ročně za prvé 2,4 bilionu dolarů investovaných do průmyslových odvětví, která na násilí vydělávají, a mohly by být využity jinak. Dalších 4,8 bilionu by přinesly ekonomické aktivity, kterým konflikty zabránily.
Mírumilovné státy se podle studie těší fungujícímu obchodnímu sektoru a nabízejí příležitost pro expanzi turismu nebo finančnictví. Čím mírumilovnější země je, tím je také lépe vnímána v zahraničí.
"Letošní index (IEP) jasně ukazuje, že je zde souvislost mezi ekonomickou prosperitou a mírem," říká ředitel organizace Globální dohoda OSN (UNGC), která se snaží vytvořit podnikatelský rámec pro udržitelný a sociálně zodpovědný rozvoj. "Pro podnikatelskou komunitu je a může být nenásilné prostředí velmi výhodné."
Výzkumníci upozorňují, že navzdory obecnému přesvědčení i trendu v posledním roce je svět od konce studené války znatelně mírumilovnější.
V roce 1990 bylo registrováno 56 válek, v roce 2007 jich bylo 34. V roce 2005 zemřelo na bojišti 21 765 lidí, pětkrát méně než roku 2000. Rovněž počet teroristických útoků v posledních letech klesá.