Střelec z Washingtonu byl nemocný, "slyšel hlasy"

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 9. 2013 15:57
Čtyřiatřicetiletý Aaron Alexis, jenž postřílel 12 lidí, měl psychické problémy.
Aaron Alexis.
Aaron Alexis. | Foto: Reuters

Washington - Buddhista, který se v New Yorku 11. září 2001 podílel na záchraně lidí, ale zároveň muž, jenž měl problémy se zvládáním vzteku.

Tak média líčí 34letého Aarona Alexise, jenž podle vyšetřovatelů stojí za střelbou v sídle vojenského námořnictva Navy Yard ve Washingtonu. Zemřelo 12 lidí i útočník.

V pondělí to nebylo poprvé, co dal své agresi volný průchod.

Poprvé byl zadržen před devíti lety, když v Seattlu po hádce prostřílel jistému muži pneumatiky auta. V roce 2010 byl na výslechu poté, co v bytě v rodném Fort Worth pro změnu prostřelil podlahu bytu, jejž si pronajímal.

Podle otce, na něhož se odkazuje agentura Associated Press, trpěl Aaron od teroristických útoků z 11. září posttraumatickou stresovou poruchou a měl potíže se zvládáním návalů vzteku.

Ze zjištění AP vyplývá, že měl psychické problémy. Byl léčen kvůli paranoi, problémům se spaním. Rovněž prý "slyšel hlasy".

Často klel...

Mužovi přátelé ale tvrdí, že se navenek projevoval velmi vyrovnaně.

"Často sice klel, ale nikdy jsem ho neviděl opravdu naštvaného," řekl The Wall Street Journal Nutpisitu Suthamtewakula, který střelce znal přes tři roky a často s ním chodíval popíjet

Aaron Alexis konvertoval k buddhismu a chtěl se stát mnichem. Namísto toho ale zastřelil dvanáct převážně civilních zaměstnanců vojenské základny ve věku od 46 do 73 let. Než ho policie zneškodnila, stačil zranit osm dalších lidí.

Alexis s ním a jeho rodinou dočasně bydlel. Kristi Suthamtewakulková řekla serveru ABC News, že byl frustrovaný už asi rok, od té doby, co se vrátil ze Japonska. Zlobilo, že přišel o část benefitů a nedostává zaplaceno včas. Celé noci podle ní hrál počítačové hry plné násilí a byl agresivní.

Když ho nechtěla odvézt, kam si řekl, zdemoloval jí nové auto.

"V té době jsem na tom byla zdravotně špatně a nemohla jsem ho vozit. A on se na mě zlobil, jako bych byla jeho řidička. Pak mi začal brát jídlo, které jsem si koupila, pokračoval v takovýhle maličkostech, které se ale kupili," vzpomíná Suthamtewakulková.

Policie u washingtonského Navy Yard.
Policie u washingtonského Navy Yard. | Foto: Reuters

Motiv záhadou

Motiv masakru zůstává záhadou. Šéfka washingtonské policie Cathy Lanierová nicméně prohlásila, že pokud by strážci zákona útočníka nezastřelili, jistě by zabíjel dál.

Aaron Alexis pracoval pro firmu Hewlett-Packard, která se v Navy Yard starala o výpočetní techniku. Jedná se o velitelství NAVSEA, zodpovědné za nákup a údržbu vojenských plavidel, kde pracují tři tisícovky lidí.

Ke vstupu do armádního objektu tak mohl Alexis využít svou identifikační kartu. Podle policie u sebe měl tři zbraně: poloautomatickou pušku AR-15, brokovnici a pistoli, kterou vzal jednomu ze zasahujících policistů.

Podle očitých svědků, které cituje server BBC, střílel na chodbě a z balkonu. Agentura Reuters napsala, že byl útočník z Washingtonu členem rezervní armády v letech 2007 až 2011, kdy byl propuštěn pro nevhodné chování. Jako záložník v té době pracoval na plný úvazek v hodnosti poddůstojníka třetí třídy.

Ve vzniklém zmatku po útoku se policie domnívala, že byli útočníci tři, tato informace se ale ukázala jako mylná.

 

Právě se děje

Další zprávy