Strážci severní oblohy. Jih hrozí KLDR ničivou zbraní

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2013 12:40
Vojenské přehlídky obvykle dělá Severní Korea, tentokrát ji pořádala ta jižní.
"Strážce severní oblohy."
"Strážce severní oblohy." | Foto: Reuters

Soul - Tím, kdo na Korejském poloostrově obvykle hrozí silnými slovy o zničení protivníků a na vojenské přehlídce ukazuje ty nejlepší zbraně, které má, je obvykle sever.

Tentokrát tomu ale bylo jinak. Pro mohutnou demonstraci síly, která má být varováním směrem na sever, byla Jižní Korea.

Severokorejští letci na vojenské přehlídce.
Severokorejští letci na vojenské přehlídce. | Foto: Reuters

U příležitosti pětašedesátého výročí založení jihokorejských ozbrojených sil uspořádala armáda největší přehlídku za několik desetiletí. Defilovalo přes 11 tisíc vojáků a ve vzduchu bylo 120 bojových letadel.

Vrcholem akce, která se uskutečnila v centru Soulu, byla ukázka nových raket dlouhého doletu. Schopných zasáhnout jakékoliv místo v Severní Koreji.

Střela Hjonmmu-3 o doletu 1500 kilometrů je domácí výroby. Vojáci předvedli rovněž raketu Hjonmmu-2 s doletem 300 kilometrů. Hjonmmu znamená korejsky Strážce severní oblohy. Souvislost je v tomto případě zřejmá.

Tentokrát předváděli svojí sílu Jihokorejci.
Tentokrát předváděli svojí sílu Jihokorejci. | Foto: Reuters

Na přehlídce byly k vidění také izaelské střely Spike, určené k neutralizaci dělostřelectva na severokorejském pobřeží.

Ministři obrany USA a Jižní Koreje Chuck Hagel a Kim Pjong-kwan ve středu podepsali společnou strategii, jejímž cílem je odstrašení Severní Koreje od použití jaderných zbraní. Podorbnosti dohody ale nejsou známy.

Obvykle zdrženlivá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje tentokrát volila ostřejší slova.

"Musíme pokračovat v silném spojenectví s USA a vytvořit takovou raketovou obranu, aby Severní Korea věděla, že "jaderné zbraně a střely, kterými je posedlá, jsou k ničemu," řekla v projevu. Její země se podle ní nevzdá odstrašovacích prostředků proti KLDR.

Přehlídku sledoval z tribuny také americký ministr obrany Chuck Hagel. Předtím navštívil demilitarizovanou zónu v Pchanmundžomu na hranici obou Korejí.

Foto: Reuters

Řekl, že USA zůstanou blízkým spojencem Soulu a nechystají se stáhnout své vojáky z Jižní Koreje. Nyní Američané na jihu poloostrova mají více než 28 tisíc vojáků.

"Je to zřejmě jediné místo na světě, kde je v podstatě neustálá hrozba konfrontace," prohlásil Hagel v Pchanmundžomu.

Letošní rok byl na poloostrově mimořádně napjatý. KLDR provedla v únoru další test atomové zbraně, Rada bezpečnosti OSN pak vůči ní zpřísnila sankce.

Foto: Reuters

Severokorejský režim začal Japonsku a Jižní Koreji vyhrožovat jaderným úderem, uzavřel společnou ekonomickou zónu Kesong na hranici s jihem a chystal se znovu testovat rakety dlouhého doletu.

Po zahájení americko-jihokorejského vojenského cvičení pohrozil vůdce Kim Čong-un atomovou válkou dokonce i Spojeným státům.

V létě se ale situace zklidnila a na začátku září Severokorejci zónu Kesong znovu otevřeli.

Na společné hranici se ale občas střílí. Naposledy minulý týden jihokorejští pohraničníci zastřelili muže, který skočil do vody a plaval na sever.

Jihokorejská armáda má nad severní výraznou technologickou převahu v letectvu, ale KLDR disponuje obrovskou silou v pozemních jednotkách a má obrovské zásoby raket země-země.

Při jakémkoliv dlouhodobějším konfliktu by ale měla Severní Korea kvůli nedostatku potravin problém dostatečně zásobovat své vojáky.

 

Právě se děje

Další zprávy