Stovky lidí přišly v Bratislavě uctít památku Filipínce, jehož ubil k smrti osmadvacetiletý Slovák

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2018 19:35
Cizinec se snažil chránit ženy před sexuálním obtěžováním, mladík ho silně kopl do hlavy a poté se s jeho bezvládným tělem vyfotografoval.
Policie v Bratislavě odvádí obviněného muže.
Policie v Bratislavě odvádí obviněného muže. | Foto: Polícia Slovenskej republiky

Bratislava - Několik stovek lidí přišlo v pátek vpodvečer do centra Bratislavy uctít památku Filipínce, který minulý týden podlehl v nemocnici zraněním po útoku osmadvacetiletého Slováka. Incident z konce května vyvolal v zemi odmítavé reakce veřejnosti i politiků, ale i kritiku postupu prokuratury, která až po medializaci případu podala návrh na vazbu pro útočníka.

Šestatřicetiletého Filipínce Henryho Acordu, který na Slovensku žil a pracoval, útočník na jedné z bratislavských ulic silně kopl do hlavy poté, co se cizinec snažil chránit ženy před obtěžováním. Podle záběrů z bezpečnostních kamer pak útočník bezvládné Filipíncovo tělo fotografoval a dal na něj nohu.

"Až tlak veřejnosti donutil odpovědné jednat. Požadujeme důkladné a objektivní vyšetřování. Rodině patří odškodnění," řekla z podia na shromáždění na náměstí u úřadu slovenského prezidenta jedna z organizátorek dnešní akce, kterou svolaly nevládní organizace. Dodala, že podle svědků útočník napadl Filipínce také slovně.

Organizátoři přečetli dopis od sestry zabitého Filipínce, podle které je tragédie zdrcující nejen pro rodinu, ale i pro veřejnost. Po projevech se dav vydal na průvod ulicemi metropole.

Shromáždění v Bratislavě bylo původně plánováno na středu, kvůli silné bouři se tehdy ale neuskutečnilo.

Útok na Filipínce vyvolal odmítavé reakce veřejnosti a kvůli případu se do křížku dostali slovenská prokuratura a politici. Okresní prokurátor po incidentu neshledal důvody pro uvalení vazby na útočníka a propustil mladíka na svobodu, což generální prokuratura vyhodnotila jako pochybení.

Prokuratura až po úmrtí Filipínce podala návrh na vazbu pro útočníka, kterému soud vyhověl. Muži v případě prokázání viny hrozí až dvanáctileté vězení. Policie přislíbila posílení hlídek v hlavním městě.

Rodina Acordy přijala nabídku slovenské ministryně vnitra na přepravu tělesných ostatků Filipínce do vlasti letadlem slovenské vládní letky.

Loni se na Slovensku terčem útoku stal student tmavé pleti, podle policie byl útok rasově motivovaný. Předloni slovenské ministerstvo vnitra upozornilo na stoupající počet útoků na muslimky na Slovensku, byť muslimská komunita v zemi není početná.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy