Lisabon - Výsledky ankety, ve které hlasovalo přibližně sto milionů lidí z celého světa prostřednictvím internetu a sms, byly dnes večer vyhlášeny v Lisabonu.
Novými sedmi divy světa se staly:
- Velká čínská zeď
- Jordánské skalní město Petra
- Socha Krista Spasitele v Brazílii
- Posvátná pevnost Inků Machu Picchu v Peru
- Mexická pyramida Chichén Itzá
- Římské Koloseum
- Indické mauzoleum Tádžmahal
Dvě tisíciletí poté, co staří Řekové sestavili seznam sedmi divů světa, zorganizovala anketu o novou sedmičku divů nadace New7WondersFoundation vytvořená švýcarským milionářem Bernardem Weberem.
Pro vyhlášení, které se konalo v Lisabonu, bylo vybráno symbolické datum obsahující tři sedmičky - 7. 7.07. Slavnostní ceremoniál proběhl na ohromném lisabonském stadiónu, zúčastnila se ho plejáda osobností a hvězd a přenášely ho televizní stanice více než 170 zemí.
Vyhlášení uváděli britský herec Ben Kingsley a americká herečka Hillary Swanková.
UNESCO se od ankety distancovalo
O přízeň hlasujících soupeřilo 21 staveb - mimo jiné britský kruh megalitů Stonehenge, aténská Akropole, kambodžský chrámový komplex Angkor Vat, Kreml a Rudé náměstí v Moskvě nebo německý zámek Neuschwanstein.
Čtenáři online deníku Aktuálně.cz si mohli také určit, která ze vzácných staveb by v TOP 7 neměla chybět. Čtenáři vybrali tyto stavby:
- Velká čínská zeď
- Posvátná pevnost Inků Machu Picchu v Peru
- Indické mauzoleum Tádžmahal
- Britský kruh megalitů Stonehenge
Sochy na Velikonočním ostrově Jordánské skalní město Petra - Kambodžský chrámový komplex Angkor Vat
Čtenáři Aktuálně.cz se tedy shodli na více než polovině nových divů. Pouze místo sochy Krista Spasitele vybrali sochy jiné, ty na Velikonočním ostrově, které proslavil také český archeolog Pavel Pavel. Místo římského Kolosea vybrali britský Stonehenge, no a místo mexických pyramid Chichén Itza vybrali neméně impozantní chrámy Angor Vat v Kambodži.
VÝSLEDKY ČTENÁŘSKÉ ANKETY NAJDETE ZDE
Egypt je nespokojen
Egypt dal jasně najevo, že se mu nelíbí, že pyramidy - jakožto poslední existující "starý" div, musely znovu bojovat o post divu světa. Podle názoru egyptských představitelů by pyramidy měly patřit mezi divy světa automaticky.
"Pyramidy jsou živoucím srdcem lidstva a nepotřebují být vybírány mezi světové divy," uvedl nedávno šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky a přední egyptolog Zahí Havás.
Egyptští činitelé se před časem odmítli setkat s pořadateli ankety. Země také nepovolila Portugalsku vydat známky s vyobrazením pyramid jako jednoho z kandidátů.
"Soutěž není o tom, odebrat něco, ale o tom, přenést něco do moderní doby," uvedla mluvčí nadace Tia Vieringová. Zájmem pořadatelů je zvýšit celosvětový zájem o kulturu a historii. Nadace přesto pyramidy nakonec ze soutěžního žebříčku vyjmula.
V Brazílii propuklo nadšení
Po vyhlášení výsledků vypuklo v zemích vítězných památek nadšení a oslavy. Největší radost projevovali lidé zejména ve třech latinskoamerických zemích, Peru, Brazílii a Mexiku.
Brazilské telekomunikační společnosti snížily cenu textových zpráv, aby lidé nešetřili na zaslaných hlasech pro sochu Krista Spasitele. Vyplatilo se.
Zařazení kolosu, který se tyčí do výšky 38 metrů nad brazilským Riem de Janeiro, mezi nové divy světa, přivítal s nadšením dav 400 000 lidí, kteří se v noci na dnešek účastnili koncertu Live Earth na pláži Copacabana v Riu.
"Jsme tak šťastní. Pro Rio a Brazílii to znamená velkou reklamu," uvedla šestatřicetiletá brazilská návštěvnice koncertu Patricia Polancaová.
Své radostné pocity neskrývala ani hlava státu a horlivý fanoušek kampaně, brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva: "Kristus Spasitel byl vždy divem Ria de Janeiro a Brazílie. Ode dneška bude i světovým divem," prohlásil prezident.
V Číně bez emocí
V mexickém Chichén Itzá šestadvacetiletý student Alberto Jiménez skákal radostí se stovkami dalších Mexičanů, kteří se posléze pustili do zpěvu starých písní Mayů. "Je to velký úspěch pro celou zemi," prohlásil Jiménez.
Podobně oslavovaly též stovky Peruánců z Cuzka, města poblíž Machu Picchu. Peruánská ministryně zahraničního obchodu a turismu Mercedes Araozová všem peruánským občanům poděkovala za podporu vítězné kandidatury posvátné pevnosti Inků.
Lidé oslavovali také na druhém konci světa - v Jordánsku i Indii - u skalního města Petra i před Tádžmahalem. Pro skalní město hlasovaly jen do poloviny minulého týdne dva miliony z celkem šesti milionů Jordánců. Velké podpůrné kampaně se zúčastnil též král Abdalláh II. s rodinou.
Že se novým divem světa stalo také indické mauzoleum Tádžmahal, ocení během příštího roku také turisté. Šéf asociace hotelů a restaurací v Ágře Rádžéš Čauhan agentuře AFP řekl, že turisté budou mít během následujícího roku dvacetiprocentní slevu na ubytování v okolí nového divu světa.
Na rozdíl od nadšených reakcí v jiných částech světa zvolení Velké čínské zdi novodobým divem světa v Číně podle agentur kromě oficiální zmínky v agenturách žádné reakce nevzbudilo.
Ze starých divů stojí už jen jeden
"Starých" Sedm divů světa je seznam unikátních starověkých staveb v oblasti Středozemního moře a na Středním východě. Seznam sestavil ve 2. století před naším letopočtem helénský filozof Filón Byzantský.
Existence Semiramidiných zahrad není úplně prokázána, Artemidin chrám v Efesu a sochu Feidiova Dia v Olympii zničil požár a zbývající tři stavby - maják na ostrově Faru u Alexandrie, Rhodský kolos a mauzoleum v maloasijském Halikarnássu - podlehly pro změnu zemětřesením.
Když lidé navrhovali stavby, které by v novém žebříčku neměly chybět, museli dodržovat pravidlo, aby jejich kandidát byl "obstojně" zachovalým dílem člověka vybudovaným před rokem 2000.
Do užší nominace 20 kandidátů se například nedostaly Pražský hrad, Karlův most, budovy parlamentu v Budapešti, dóžecí palác v Benátkách nebo panamský průplav.