Steve Jobs, šéf firmy Apple a Edison 21.století, zemřel

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 10. 2011 7:48
Jobs, který dal světu iPod, iPhone i iPad, podlehl dlouhému boji s rakovinou. Bylo mu 56 let
Takto se krátce po smrti Steva Jobse proměnila hlavní webová stránka firmy Apple
Takto se krátce po smrti Steva Jobse proměnila hlavní webová stránka firmy Apple | Foto: Reuters

San Francisco - Steve Jobs, muž, který změnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů i toho, jak lidé poslouchají hudbu, podlehl dlouhému boji s rakovinou a zemřel ve středu ve věku 56 let.

V okamžiku smrti v kalifornském Palo Alto s ním byla manželka a nejbližší rodina.

Úmrtí oznámila firma Apple, v jejímž čele až do srpna stál a která v letošním roce předstihla ropný gigant Exxon Mobil jako nejhodnotnější firma ve Spojených státech.

Novému iPadu věští Steve Jobs znovu fenomenální úspěch. Jaká budoucnost však čeká celou firmu Apple, pokud už u toho její zakladatel a vizionář nebude?
Novému iPadu věští Steve Jobs znovu fenomenální úspěch. Jaká budoucnost však čeká celou firmu Apple, pokud už u toho její zakladatel a vizionář nebude? | Foto: Reuters

Jobs stál za všemi jejími produkty, které se v posledním desetiletí staly celosvětovými hity: přehrávačem iPod, mobilním telefonem iPhone i tabletem iPad. Byl víc než jen dlouholetým nejvyšším šéfem Applu, byl považován za srdce, duši a mozek firmy, hlavního inovátora, člověka s až nadpřirozeným smyslem pro potřeby zákazníka a uživatele technologických novinek.

"Genialita, vášeň a energie Steva byly zdrojem nespočetných inovací, které obohatily a zlepšily životy nás všech. Svět je dnes díky němu nesrovnatelně lepší," uvedla firma Apple v oznámení Jobsova úmrtí.

Apple v reakci na smrt svého dlouholetého šéfa změnil firemní domovskou stránku: po napsání apple.com do adresního řádku se vám objeví přes celou stránku pouze černobílá fotografie s nápisem "Steve Jobs: 1955 - 2011". Vlajky u hlavního sídla firmy vlají na půl žerdi.

Připomeňte si v grafice, jak firma Apple pod vedením Jobse divokou cestou došla k pozici nejcennější značky světa

Jaký bude Apple po smrti Jobse?

Zdravotní stav Steva Jobse byl několik posledních let, kdy bojoval se vzácným typem rakoviny slinivky, kontroverzním tématem a zdrojem obav pro investory i prosté fanoušky Applu. Dokonce i členové představenstva firmy se během uplynulého roku svěřovali přátelům, že Jobs, důsledně si střežící své soukromí, neinformoval své spolupracovníky dostatečně otevřeně o svém skutečném zdravotním stavu.

Jobs se rozhodl každodenní řízení firmy předat až v srpnu letošního roku, kdy se nejvyšším manažerem Applu stal jeho dlouholetý zástupce Tim Cook. Navzdory tomu, že Cook ho v řízení firmy zastupoval i během tří dlouhodobých absencí, kdy se podroboval léčbě, mezi investory přetrvávají pochyby, zda Apple bez Steva Jobse zůstane dlouhodobě firmou, která přichází s novinkami, jež si okamžitě získávají srdce milionů spotřebitelů.

Jobs zemřel pouhý den poté, co Apple světu představil nový typ iPhonu.

Připomeňte si ve fotogalerii život Steva Jobse, Thomase Edisona 21. století

O smrti Jobse se svět dozvěděl na jeho objevech

Na zprávu o úmrtí okamžitě reagovali politici a konkurence. Kondolenci zveřejnil americký prezident Barack Obama, zakladatel Microsoftu Bill Gates i šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

"Svět pozná jen zřídka někoho, kdo ho ovlivnil tak jako Steve. Jeho vliv bude cítit ještě mnoho příštích generací," uvedl v kondolenci Bill Gates. "Pro ty z nás, kteří měli to štěstí, že s ním mohli pracovat, šlo o neuvěřitelně velkou čest, budu Steva těžce postrádat," doplnil zakladatel Microsoftu.

Před prodejnou Applu v New Yorku začal krátce po oznámení zprávy o smrti Jobse vznikat spontánně památník. Lidé na místo nosili svíčky a květiny, pokládali tam však také výrobky Applu.

"Domnívám se, že polovina světa se o jeho smrti dozvěděla prostřednictvím některého z produktů Applu," řekl agentuře Reuters Robbie Sokolowsky, který před obchodem zapaloval svíčku.

Jobsovy zvraty v Applu

Jobs, který nedokončil vysokou školu a byl synem adoptivních rodičů, založil firmu Apple s přítelem Stevem Wozniakem v roce 1976. Společnost krátce po svém založení představila počítač Apple 1.

Obrovský úspěch jí však přinesl až model Apple 2, který z ní udělal klíčového hráče mezi prvními výrobci osobních počítačů. První úspěšná fáze existence firmy vyvrcholila v roce 1980 jejím uvedením na burzu, které z Jobse udělalo multimilionáře.

Navzdory dalším úspěchům Applu s počítačem Macintosh se Jobsovy vztahy s vrcholným managementem firmy výrazně zhoršily a Jobs musel z Applu v roce 1985 odejít.

Pro firmu jeho odchodem začaly hubené roky. Situace se obrátila až v roce 1997, kdy se Jobs do Applu vrátil a stal se znovu jeho nejvyšším šéfem.

Nesmrtelnost mezi ikonami moderních technologií si Jobs definitivně zajistil v roce 2007 uvedením mobilního telefonu iPhone. Revoluci do oblasti počítačové grafiky přinesla jiná Jobsova firma - Pixar.

Časopis Forbes odhadl v roce 2010 Jobsovo jmění na 6,1 miliardy dolarů, což z něho činí 42. nejbohatšího Američana.

Steve Jobs v proměnách času. V horním pásku se díváte na fotografie (zleva doprava) z let 2000, 2003 a 2005. Ve spodní řadě jsou snímky z let 2006, 2008 a 2009.
Steve Jobs v proměnách času. V horním pásku se díváte na fotografie (zleva doprava) z let 2000, 2003 a 2005. Ve spodní řadě jsou snímky z let 2006, 2008 a 2009. | Foto: Reuters

Smrt jako hlavní motor Jobse

Jobs už před šesti lety přiznal, že vědomí jeho vlastní smrtelnosti je jedním ze základních motivů, který ho žene za jeho vizí.

"Uvědomění si, že již brzy budu mrtvý, je nejdůležitější nástroj, který mi pomáhá učinit v životě ta nejdůležitější rozhodnutí," prohlásil Jobs v promočním projevu k absolventům univerzity ve Stanfordu.

"Jelikož všechno ostatní - očekávání okolního světa, strach z neúspěchu či zahanbení - to vše pomine tváří v tvář smrti, právě ta je tím, co je důležité. Pomyšlení na to, že umřete, je nejlepší cesta, jak se vyhnout pasti, kdy se obáváte, že něco ztratíte. Není důvod, abyste neposlechli hlas svého srdce," vyznal se v roce 2005 na jedné z nejprestižnějších univerzit světa Steve Jobs.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy