Stavět jaderné elektrárny chce už i ekologické Švédsko

Reuters Roman Gazdík, Reuters
25. 3. 2010 22:26
Návrh zákona zde dokonce předložilo ministerstvo životního prostředí
Třetí blok jaderné elektrárny Forsmark.
Třetí blok jaderné elektrárny Forsmark. | Foto: robin-root

Stockholm - Švédsko rozšíří řadu států, které se rozhodly navrátit k jaderné energetice. Švédové známí svým vztahem k ekologii a environmentálně šetrným technologiím uvalili moratorium na stavbu dalších jaderných bloků před 30 lety.

V novém zákoně však Stockholm navrhuje tento zákaz zrušit a postupně nahrazovat dosluhující atomové elektrárny novými.

Švédové v referendu odhlasovali roku 1980 postupné uzavření svých jaderných reaktorů do roku 2010. Stalo se tak krátce po jedné z největších jaderných katastrof v dějinách, kdy radioaktivní plyny zamořily okolí pensylvánské elektrárny Three Mile Island. Následně přestaly stavět nové jaderné bloky i USA.

10 bloků

V případě Švédska však k plánovanému odstavení jádra nedošlo. Ukázalo se to jako příliš komplikované a v roce 1997 Stockholm rozhodl, že atomové bloky pojedou i dál, výstavba nových však měla i nadále utrum. V současné době produkuje 10 jaderných bloků ve třech elektrárnách přibližně 40 procent zdejší elektřiny.

Andreas Carlgren na konferenci o klimatu v Praze na podzim 2008
Andreas Carlgren na konferenci o klimatu v Praze na podzim 2008 | Foto: Ludvík Hradilek

Jedná se však o dosluhující reaktory, jejichž udržování v chodu je náročné. Švédové tak během letošní zimy zažili několik výpadků proudu. Jádro je podle některých rovněž vhodný způsob, jak snižovat emise skleníkových plynů podporující růst globálních teplot.

S návrhem zákona na zrušení atomového moratoria tak přišlo švédské ministerstvo životního prostředí, které ještě před půl rokem v roli předsednické země koordinovalo pozici EU před klimatickým jednáním v Kodani.

Nejlepší energie

„Nebudeme mít více reaktorů než 10, které máme i teď. Během deseti let by se mohlo investovat do jednoho nebo dvou (nových reaktorů)," řekl Reuters ministr Andreas Carlgren.

„Chceme dát jasně najevo, že v případě, že dojde k nejhoršímu, tedy k jaderné nehodě, pokryje jaderný průmysl veškeré náklady," dodal.

V případě nehody nyní vlastníci elektráren musí zaplatit náhradu škody do výše tří miliard švédských korun (7,8 miliard českých), pokud návrh parlamentem projde, bude to však až dvanáct miliard švédských korun.

Švédové jadernou energeii podporují. V březnovém průzkumu ji označilo za tu nejlepší kombinaci pro ekologii i ekonomiku 26 procent dotázaných, následovaly větrné (21%) a vodní (18%) elektrárny.

Prezident USA Jimmy Carter opouští elektrárnu Three Mile Island (1. dubna 1979). Sám Carter se coby vojenský jaderný expert podílel na záchranných pracích po havárii jaderného reaktoru v Chalk River v Kanadě roku 1952.
Prezident USA Jimmy Carter opouští elektrárnu Three Mile Island (1. dubna 1979). Sám Carter se coby vojenský jaderný expert podílel na záchranných pracích po havárii jaderného reaktoru v Chalk River v Kanadě roku 1952. | Foto: President's Commission on the Accident at Three Mile Island

S jádrem do boje

Atomové elektrárny budou i jedním z témat předvolebního boje, ve kterém se v září současná středopravá koalice utká se sociální demokracií, zelenými a postkomunistickou Levicovou stranou (VPK).

Tyto strany budování dalších jaderných bloků nechtějí, někteří sociální demokraté však plán současné vlády podporují. Líbí se zejména odborům, které takto doufají získat nová pracovní místa.

Naopak odpor vůči němu už vyjádřili dva poslanci vládní koalice.

Plány na výstavbu nových jaderných reaktorů odhalily nedávno například USA, Velká Británie, Itálie a Polsko. Nová elektrárna se už staví ve Finsku. Debata o prodloužení životnosti elektráren se vede i v Německu. V České republice chce  další bloky postavit ČEZ.

 

Právě se děje

Další zprávy