Z rozsáhlé korupce v Benátkách podezírají úřady 35 lidí

ČTK ČTK
8. 6. 2014 18:22
Na projektu Mojžíš se začalo pracovat před zhruba desetiletím s cílem izolovat benátskou lagunu v dobách přílivu od Jaderského moře.
Obrovské úplatky měly podle italské prokuratury provázet projekt bariér, které mají do budoucna ochránit Benátky před povodněmi.
Obrovské úplatky měly podle italské prokuratury provázet projekt bariér, které mají do budoucna ochránit Benátky před povodněmi. | Foto: Reuters

Řím/Benátky - Italská prokuratura kvůli rozsáhlé korupci kolem projektu protizáplavových bariér v Benátkách podezírá 35 osob a seznam podezřelých prý zdaleka není u konce. Řekl to dnes listu Il Messagero hlavní vyšetřující prokurátor případu Carlo Nordio. Mezi těmi, na něž ve středu soud vydal zatykač, jsou starosta Benátek Giorgio Orsoni, blízký spolupracovník bývalého ministra hospodářství Giulia Tremontiho a někdejší guvernér regionu Benítky Giancarlo Galan.

Všichni jmenovaní vinu popírají. Podezřelí jsou z toho, že v rámci projektu Mojžíš v hodnotě přes pět miliard eur (137 miliard Kč) zorganizovali komplikovaný systém úplatků. "Vyšetřování neskončilo vydáním zatykačů," řekl Nordio. "Sledujeme několik vyšetřovacích linií," dodal.

Projekt Mojžíš

Na projektu Mojžíš se začalo pracovat před zhruba desetiletím s cílem izolovat benátskou lagunu v dobách přílivu od Jaderského moře. Podle vyšetřovatelů jde v případu zřejmě o mnohem vyšší sumy než v sérii úplatkářských skandálů, které otřásly před dvěma desetiletími celou italskou politickou scénou.

"Čísla jsou stratosférická," řekl Nordio. Podle italských médií by úplatky kolem projektu Mojžíš mohly spolknout až jednu miliardu eur, což je téměř pětina sumy, kterou stát už na projekt vydal, uvedla agentura Reuters.

Zatčení přišla necelý měsíc poté, co úřady zatkly několik lidí v souvislosti s podezřením z korupce při přidělování zakázek pro milánskou světovou výstavu Expo 2015. V podezření z korupce se tak ocitly dva v současnosti největší veřejné projekty v zemi.

Radikální reforma

Skandály přiměly premiéra Mattea Renziho k reakci. V sobotu premiér prohlásil, že vláda příští týden přiřadí ke svému ambicióznímu programu ekonomických reforem opatření proti korupci a že půjde o "radikální reformu". Poté má následovat všeobecná reorganizace justičního systému.

Nové rozsáhlé skandály se objevují v době, kdy se Itálie těžce vymaňuje z dlouhé a hluboké recese. Kvůli ní a zčásti kvůli pověsti Itálie jako země prolezlé korupcí zahraniční investice v zemi v posledních letech prudce klesají. Loni ve srovnání s předkrizovým rokem 2007 byly nižší o 58 procent, uvádějí údaje výzkumného ústavu Censis. "Reputace je dnes faktorem rozhodujícím o konkurenceschopnosti země," uvedl Censis.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy