Starý rok se rozloučil exkluzivně: Částečným zatměním Měsíce

Starý rok se rozloučil exkluzivně: Částečným zatměním Měsíce
Astronomové rozlišují úplné zatmění Měsíce, kdy tento zemský satelit prochází plným stínem své mateřské planety, částečné zatmění, kdy stínem Země prochází jen částí svého povrchu, a zatmění polostínové. Při něm vstupuje celý nebo částečně pouze do polostínu Země, který pouze oslabí jeho svit, což není pouhým okem postřehnutelné.
Zatmění Měsíce vzniká ve chvíli, kdy se Slunce, Země a Měsíc sejdou v jedné přímce. Zdálo by se, že taková situace nastává při každém úplňku. Není tomu tak proto, že jsou oběžná dráha Měsíce kolem Země a oběžná dráha Země kolem Slunce k sobě skloněny pod úhlem asi pěti stupňů.
Zatmění může nastat pouze ve chvíli, kdy je Měsíc na opačné straně Země než Slunce a současně se nachází poblíž jednoho z takzvaných uzlů své dráhy. Jsou to body, ve kterých se oběžná rovina Měsíce kříží s ekliptikou - tedy oběžnou rovinou Země kolem Slunce. 
Na snímku vidíte Měsíc nad opatstvím Dormition Abbey v Mount Zion, poblíž jeruzalémského starého města.
Pro délku zatmění je důležitá vzdálenost Měsíce od Země, a ta není stále stejná, protože jeho oběžná dráha má tvar mírné elipsy. Čím je Měsíc dále, tím kratší dobu zatmění trvá. S rostoucí vzdáleností od Země se totiž zmenšuje průměr kuželovitého stínu, který Země vrhá do kosmického prostoru. Zobrazit 8 fotografií
Foto: Reuters
Reuters Reuters
1. 1. 2010 1:56

Praha - Rok 2009 se z pohledu astronomů rozloučil se vší parádou - částečným zatměním Měsíce.

Měsíc na Silvestra vypadal, jakoby mu pravý spodní okraj někdo začadil černým kouřem.

Jev bylo možné pozorovat podle České astronomické společnosti od 19:53 do 20:53. Největší, zhruba osmiprocentní zastínění měsíčního disku Zemí, nastalo okolo 20:23. Měsíc byl v tu chvíli 39 stupňů nad východním obzorem v souhvězdí Blíženců.

 

Právě se děje

Další zprávy